Jak skonsolidować kredyty? Instrukcja krok po kroku

Jak skonsolidować kredyty? Instrukcja krok po kroku

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie bankowe, które w ostatnich latach zyskało bardzo dużą popularność w Polsce. W większości przypadków proces konsolidacji nie jest bardzo skomplikowany, a kredytobiorca sprawnie może uporać się ze zobowiązaniami, które nad nim ciążą. Warto się jednak do tego dobrze przygotować, aby rzeczywiście cały ten proces przebiegł bez zbędnych opóźnień. Zobacz, jak krok po kroku przebiega proces konsolidacji i na co zwrócić uwagę. Więcej informacji znajdziesz poniżej.

Plan konsolidacji

Pierwszym krokiem w stronę konsolidacji jest stworzenie planu. Warto zastanowić się nad tym, które zobowiązania chcesz skonsolidować i w jakim banku chcesz to zrobić. Porównaj ze sobą kilka ofert z różnych miejsc i wybierz tę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom w danym momencie. Musisz dokładnie przemyśleć to, czy połączenie kilku zobowiązań w jeden nowy kredyt rzeczywiście Ci się opłaca. Dzięki ułożeniu rozsądnego planu będziesz miał pewność, że podejmujesz dobrą i opłacalną decyzję kredytową.

Niezbędne dokumenty

Aby skonsolidować swoje długi, należy przygotować szereg dokumentów, które dotyczą sytuacji finansowej, a także zobowiązań, które chcemy poddać konsolidacji. Bank może poprosić nas, chociażby o zaświadczenie o dochodach, wyciągi z konta bankowego czy umowy pożyczek i kredytów.

Dlaczego potencjalnemu kredytodawcy potrzebne będą te wszystkie dokumenty? Należy pamiętać, że podczas rozważania wniosku o kredyt konsolidacyjny, tak jak i w przypadku każdego innego rodzaju kredytu, bank dokona weryfikacji naszej zdolności kredytowej. Weźmie przy tym uwagę przede wszystkim nasze dochody, obecną ilość i wysokość zobowiązań, a także historię kredytową.

Wybierz ofertę i złóż wniosek w banku

Jeśli masz już plan konsolidacji oraz wszystkie niezbędne dokumenty to przyszedł czas na wybranie oferty i złożenie wniosku. Tak jak już wspomnieliśmy, warto porównać ze sobą kilka kredytów, aby wyłonić z nich ten najlepszy. Pomocna może okazać się porównywarka kredytowa, która bierze pod uwagę zobowiązania z różnych miejsc i wybiera to najlepsze.

Zwróć uwagę na parametry kredytu takie jak prowizje i oprocentowanie. Ważne jest także RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Dopiero wtedy, gdy będziesz miał pewność, że dany kredyt jest dla Ciebie korzystny, to złóż wniosek. W niektórych przypadkach będzie można to zrobić przez internet, a czasem konieczna będzie wizyta w placówce banku. Sprawdź więcej informacji na temat kredytu konsolidacyjnego.

Dodaj komentarz