Konsolidacja zadłużeń sposobem na wyjście firmy z długów

Konsolidacja zadłużeń sposobem na wyjście firmy z długów

Prowadzenie firmy w Polsce nie jest zadaniem łatwym ani tanim. Zanim się obejrzymy, może się okazać, że spłacać musimy kilka różnych kredytów, do tego pożyczki dla firm, zaciągnięte na inwestycje lub bieżące potrzeby. Nie jest to samo w sobie niczym złym, ale problem pojawia się, kiedy nie dajemy już rady ich wszystkich terminowo spłacać. W takim wypadku ciekawym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny dla firm. Na czym on polega?

Jak działa konsolidacja dla firm?

Konsolidowanie zadłużeń dużą popularnością cieszy się wśród osób prywatnych, co nie znaczy, że nie może być przydatna także dla właścicieli firm.

Konsolidacja dla firm działa na bardzo podobnej zasadzie, co zwykły kredyt konsolidacyjny. Należy kredytodawcy wskazać pożyczki lub kredyty, które chcemy skonsolidować, a po uzyskaniu pozytywnej decyzji są one w całości spłacane.

Dzięki temu poprzednie banki i firmy podatkowe nie mogą wnosić do nas już żadnych roszczeń, ponieważ nasze zobowiązania wobec nich zostały uregulowane w całości. Kapitał użyty do spłaty bieżących zobowiązań, a także odsetki i prowizje spłacić będziemy musieli u instytucji, która udzieliła nam kredytu konsolidacyjnego.

Czy warto skonsolidować długi firmowe?

Głównym argumentem na korzyść konsolidacji jest fakt, że w jej wyniku miesięczna kwota do zapłaty będzie mniejsza. Zamiast płacić wiele mniejszych rat, wystarczy, że zapłacimy w miesiącu jedną, niższą niż suma wcześniejszych.

Kredyt konsolidacyjny obniża ratę kredytu dzięki temu, że jednocześnie wydłuża okres jego trwania. W związku z tym poniesiemy co prawda większy całkowity koszt kredytu, ale z drugiej strony co miesiąc budżet naszej firmy będzie mniej napięty.

Kto może skonsolidować zadłużenia?

Warto w tym artykule także podkreślić, że kredyt konsolidacyjny dla firm nie zostanie udzielony każdemu. Wszystko zależy od tego, jak bank oceni zdolność kredytową firmy na podstawie wyciągów z konta czy dostarczonych faktur.

Może się to okazać problematyczne dla osób, którym już zdarzyły się poślizgi w spłacie rat. Wobec tego warto zainteresować się konsolidacją jak najwcześniej, kiedy problemy finansowe dopiero zaczynają być widoczne na horyzoncie.

Alternatywą dla kredytu konsolidacyjnego może być pożyczka konsolidacyjna. Jest to droższe rozwiązanie, ale za to łatwiej dostępne i szybsze. Działa ona dokładnie na tej samej zasadzie, po prostu udzielana jest nie przez bank, a firmę pożyczkową. W związku z tym większy jest jej koszt. Niższe są za to wymagania odnośnie pożyczkobiorców, więc nawet firma w kiepskiej sytuacji finansowej powinna taką pożyczkę otrzymać.

Dodaj komentarz