Rosół – na skrzydełkach, z udek kurczaka

Rosół – na skrzydełkach, z udek kurczaka

Rosół stanowi jedną z najpopularniejszych potraw w naszym kraju. Nie brakuje jego miłośników, choć można również spotkać na swojej drodze osoby, które za rosołem nie przepadają. Jeżeli jednak zaliczamy się do tych pierwszych, dobrze byłoby poznać dobry przepis na rosół. Okazuje się bowiem, że od sposobu jego przygotowania, w dużej mierze zależny jest jego smak. Na szczęście, rosół można przygotować zarówno na bazie skrzydełek, jak i na bazie udek z kurczaka. Warto poznać zarówno tradycyjną recepturę, jak i przepis, który podaje znana polska restauratorka Magda Gessler. Dobrze byłoby mieć także świadomość tego, jakie są największe zalety systematycznego jadania rosołu. Jak się okazuje, jest ich naprawdę całkiem sporo.

Zalety sięgania po rosół

Jak zaznaczono na wstępie, istnieje całkiem sporo zalet sięgania po rosół. Warto mieć świadomość ich istnienia, zanim postanowimy na stałe włączyć do swojego menu to wyjątkowe danie. Wówczas będziemy mogli spożywać je bez wyrzutów sumienia. Nie ulega wątpliwości, że rosół wspaniale rozgrzewa nasz organizm. Jest więc polecany przy wyziębieniu, jak również w przebiegu różnego rodzaju infekcji. Jeżeli więc dopadło nas przeziębienie czy grypa, warto zdecydować się na talerz gorącego rosołu. Dzięki temu, nie będzie nam tak zimno. Danie to jest w stanie również wzmocnić nasz organizm. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo tego, że szybciej pokonamy chorobę bądź nawet zapobiegniemy jej dalszemu rozwojowi. Warto zaznaczyć, że do rosołu zazwyczaj dodaje się mnóstwo przypraw, w tym liście laurowe, ziele angielskie czy czosnek. Z tego też względu, rosół charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi oraz przeciwbakteryjnymi. Rosół, zwłaszcza ten gotowany na kościach, stanowi również całkiem duże źródło kolagenu. Nie sposób zaś ukryć, że kolagen jest zbawienny nie tylko dla naszych stawów, ale również dla naszej skóry. Nie ulega bowiem wątpliwości, że z wiekiem skóra się starzeje. Przyczynia się do tego w dużej mierze zanikanie włókien kolagenowych. Jeśli postawimy na systematyczne spożywanie rosołu, możemy liczyć na to, że nasza skóra będzie prezentowała się znacznie lepiej. Silniejsze mogą stać się również nasze paznokcie. Co ciekawe, dzięki spożywaniu rosołu zwiększyć się może również poziom tak zwanego glutationu w naszym organizmie. Okazuje się on niesamowicie przydatny w walce z zaburzeniami metabolizmu. Regularne sięganie po rosół może w dość skuteczny sposób usprawnić nasz metabolizm. Dzięki temu, można będzie pozbyć się uciążliwych biegunek czy zaparć. W rosole znajdują się również warzywa, które stanowią jeden z najzdrowszych elementów ludzkiej diety. Nie sposób zaprzeczyć także temu, iż rosół posiada wyjątkowy smak, za który cenią go osoby w każdym wieku. Podczas jego gotowania, w całej kuchni unosi się niezwykle przyjemny aromat. Rosół jest stosunkowo prosty w przygotowaniu, dlatego z jego ugotowaniem poradzi sobie każdy, nawet początkujący adept sztuki kulinarnej. Danie to nadaje się zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. Można więc zaserwować je na przyjęciu weselnym, obiedzie świątecznym, jak i w zwykły dzień roboczy.

przepisy na rosół

Rosół na bazie udek z kurczaka

Rosół z całą pewnością może zostać przygotowany na bazie udek z kurczaka. Ważne jest to, aby udka, po które sięgamy były produktami wysokiej jakości. Jeżeli nie hodujemy drobiu, warto zrobić zakupy w lokalnym sklepie spożywczym. Unikajmy sięgania po mięso, które wygląda podejrzanie bądź wydziela nieprzyjemną, charakterystyczną woń. W przeciwnym bowiem razie, narażamy się na zatrucie pokarmowe. Jeżeli zamierzamy przygotować rosół na bazie udek z kurczaka, potrzebne będą nam składniki takie jak:

  • 4 udka z kurczaka
  • pół selera
  • 4 marchwie
  • 2 pietruszki
  • cebula
  • kilka ziarenek pieprzu
  • parę ziaren ziela angielskiego
  • kilka liści laurowych
  • 2 ząbki czosnku
  • łyżka suszonej, naturalnej vegety

Przygotowanie rosołu z podanych wyżej składników nie jest na szczęście tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. Przede wszystkim, należy zaopatrzyć się we wszystkie wyżej wymienione produkty, aby podczas gotowania rosołu nic nas nie zaszkodziło. Najlepiej więc wybrać się do sklepu spożywczego z listą zakupów, aby niczego nie zapomnieć. Nie ma bowiem nic bardziej irytującego niż przerywanie przygotowywania posiłku i konieczność udania się po jakiś brakujący produkt do sklepu. Wówczas wielu osobom mija zapał do gotowania. Jeżeli upewnimy się co do tego, że mamy wszystkie niezbędne nam produkty, nie pozostaje nam nic innego jak zabranie się do gotowania rosołu. Na początku, należy rzecz jasna starannie umyć mięso. Następnie, udka należy włożyć do garnka i zalać chłodną wodą. Mięso gotujemy na wolnym ogniu, a następnie zbieramy szumowiny łyżką, najlepiej drewnianą. Warzywa trzeba umyć, obrać oraz pokroić wedle uznania, a następnie wrzucić do garnka z gotującym się rosołem. Cebulkę warto przekroić i opiec na gazie. Dzięki niej nasz rosół zyska przepiękną barwę i wspaniały aromat. Kolejnym etapem będzie dodanie do naszego wywaru aromatycznych przypraw. Jeśli chcemy, możemy na wierzch wrzucić kilka liści lubczyku. Jeżeli go nie mamy, ten krok można rzecz jasna pominąć. Rosół należy gotować na bardzo wolnym ogniu do miękkości warzyw oraz mięsa. Potem, warzywa wraz z udkami wyjmujemy z garnka i gotujemy makaron. Rosół najlepiej smakuje z domowym makaronem, ale możemy również zdecydować się na kupno jajecznego makaronu w sklepie spożywczym. To doskonała opcja dla zapracowanych osób.

Rosół na skrzydełkach

Rosół na skrzydełkach stanowi alternatywę dla rosołu na udkach. Do jego przygotowania niezbędne będą nam następujące składniki:

  • 5 skrzydełek z kurczaka
  • ćwierć selera
  • duża marchew lub dwie mniejsze
  • pietruszka
  • połowa pora
  • kostka rosołowa, najlepiej ekologiczna
  • cebula
  • pieprz i sól do smaku
  • opcjonalnie natka pietruszki

Podobnie jak w przypadku gotowania rosołu na udkach, na samym początku należy wybrać się na zakupy spożywcze. Szczególnie starannie podejść należy do zakupu mięsa. Powinno być ono świeże i dobrej jakości. W przeciwnym razie, rosół może być wyjątkowo niesmaczny i raczej niezbyt zdrowy. Kolejnym etapem będzie umycie skrzydełek, a następnie włożenie ich do garnka z wodą i gotowanie na małym ogniu. To bardzo ważne! Rosół nie może być w żadnym razie gotowany na dużym ogniu i należy mieć to na uwadze. Jeżeli chodzi o czas trwania gotowania, trzeba robić to przez parę minut, co jakiś czas zbierają szumowiny. Do zbierania szumowin najlepiej byłoby wykorzystać drewnianą łyżkę. Dzięki oczyszczeniu rosołu z szumowin, stanie się on bardziej klarowny. Jeśli pominiemy ważny etap usuwania szumowin, danie będzie mętne, a przez to zdecydowanie mniej apetyczne. Kolejnym krokiem będzie dodanie do wywaru pietruszki, selera oraz pora. Zrumienioną cebulkę oraz pokrojoną marchewkę również dorzucamy do gotującego się wywaru. Potem przychodzi czas na wkruszenie do garnka z rosołem kostki bulionowej. Rosół gotujemy aż do momentu, w którym skrzydełka staną się miękkie. Następnie wyciągamy z garnka rozgotowane warzywa i wzbogacamy całość dodatkiem przypraw oraz pietruszki, jeśli ją dodajemy. Rosół najlepiej smakuje ze świeżo ugotowanym makaronem jajecznym.

Jaki przepis na rosół ma Magda Gessler?

Kolejnym interesującym przepisem na rosół jest ten, którego recepturę podaje słynna polska restauratorka Magda Gessler. Jej zdaniem, ten wyjątkowy przepis jest w stanie zadowolić kubki smakowe każdego z nas. Wśród składników na rosół, których potrzebujemy wyróżnić należy przede wszystkim:

  • pół kilo szpondra wołowego
  • jedną kurę rosołową
  • 6 pietruszek
  • 6 marchwi
  • seler 
  • dwie cebule
  • ćwierć włoskiej kapusty
  • por
  • 2 łyżki świeżego lubczyku
  • pęczek świeżej natki pietruszki
  • 5 goździków
  • 5 listków laurowych
  • 5 ziarenek pieprzu
  • 5 ziarenek ziela angielskiego
  • sól oraz pieprz do smaku

Przygotowanie rosołu według przepisu Magdy Gessler nie jest trudne, choć może wydawać się nieco bardziej skomplikowane niż przygotowanie rosołu tradycyjnego. Zarówno warzywa, jak i mięso wymagają starannego umycia. Warzywa trzeba również obrać oraz rzecz jasna pokroić na kawałki odpowiadającej nam wielkości. Cebula, oprócz obrania wymaga skarmelizowania na patelni. Wszystkie warzywa wraz z mięsem zalewamy zimną wodą w dość sporych rozmiarów garnku. Później przychodzi pora na dodanie przypraw. Całość wymaga gotowania na wolnym ogniu przez mniej więcej trzy godziny. Po upływie tego czasu, do rosołu trzeba wrzucić zieleninę, czyli pietruszkę oraz lubczyk. Magda Gessler zaleca również schłodzenie rosołu. Ponadto, restauratorka radzi, aby osoby, które są na diecie odchudzającej lub mają problemy z żołądkiem, zdjęły nadmiar tłuszczu z ostudzonego rosołu. Dzięki temu będzie on zdecydowanie łatwiej strawny. Rosół należy podawać ze świeżo ugotowanym makaronem. Warzywa oraz mięso możemy z niego wyjąć, choć rzecz jasna możemy spożywać wywar z ich dodatkiem. Wszystko zależy rzecz jasna od naszych preferencji smakowych.

przepisy na rosół

Kto powinien regularnie sięgać po rosół?

Jak zaznaczono wyżej, rosół może wywrzeć niesamowicie korzystny wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Wydaje się więc, że całkiem dobrym pomysłem może okazać się jego regularne spożywanie. Tak naprawdę, danie to polecane jest każdemu, kto chce zadbać o stan swojego samopoczucia. W szczególności jednak, po rosół powinny sięgać osoby osłabione, borykające się z częstymi infekcjami. Może on pomóc również osobom z anemią, jak również każdemu, kto cierpi na brak apetytu. Rosół z powodzeniem może stanowić posiłek dla osób starszych oraz dla dzieci. Jeżeli jednak narzekamy na dolegliwości żołądkowe, być może najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po odchudzony rosół. Jedzenie zbyt tłustego może bowiem przyczynić się do pogłębienia naszych problemów. Rosół zdecydowanej większości z nas kojarzy się z daniem obiadowym. Okazuje się jednak, że równie dobrze może on stanowić danie śniadaniowe bądź kolacyjne. Na bazie rosołu z powodzeniem można przygotować smakowitą zupę warzywną. Może to być zarówno klasyczna pomidorowa, jak i każda inna lubiana przez nas zupa. Najważniejsze jest to, aby rosół spożywać regularnie. Wówczas efekty na pewno pozytywnie nas zaskoczą.

Dodaj komentarz