Dieta antytrądzikowa – jakie są jej zasady, co jeść?

Dieta antytrądzikowa – jakie są jej zasady, co jeść?

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych na całym świecie. Najczęściej dotyka ludzi pomiędzy 12 a 24 rokiem życia, choć niekiedy chorują na nią także osoby starsze. Trądzik to problem, który nasila się przez zmiany hormonalne i może być bardzo dużym kompleksem dla wielu osób. Na szczęście można sobie z nim radzić i jednym ze sposobów na radzenie sobie z trądzikiem jest odpowiednia dieta. To, co jemy ma bowiem duży wpływ na wygląd naszej skóry. Zobacz, na czym polega dieta antytrądzikowa i jak jeść, aby załagodzić ten problem.

Ogranicz cukier – główna zasada diety na trądzik

Dieta antytrądzikowa powinna opierać się na daniach, które mają niski indeks glikemiczny. Niestety po zjedzeniu produktów z wysokim indeksem glikemiczny, w krwi gwałtownie wzrasta stężenie glukozy, co prowadzi do tego, że trzustka zaczyna wydzielać większą ilość insuliny w celu regulacji glikemii. Dieta antytrądzikowa powinna zapobiegać takim sytuacjom, ponieważ wysoki poziom insuliny pobudza produkcję sebum przez skórę oraz syntezę hormonów, które mają kluczowe znaczenie w rozwoju zmian trądzikowych.

Zbilansowana dieta

Dieta na trądzik powinna być bogata w owoce i warzywa, które są źródłem błonnika i hamują nadmierne skoki poziomu glukozy po posiłku. Staraj się, aby w każdym Twoim posiłku znalazła się porcja warzyw lub owoców. Zamiast produktów pszennych wybieraj te pełnoziarniste. Ciemny makaron i ryż jest o wiele zdrowszy i może pomóc w walce z problemami skórnymi. Staraj się też odpowiednio nawadniać organizm.

Dietę antytrądzikową warto wzbogacić o kwasy tłuszczowe omega-3, ponieważ ich spożycie zwiększa elastyczność błon komórkowych naskórka. Porady o diecie na trądzik, które można znaleźć w internecie, mówią o tym, że dieta zawierająca odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych omega-3 prowadzi do zmniejszenia ryzyka zatykania się ujść gruczołów łojowych i obniża stan zapalny.

Czego unikać mając trądzik?

W wielu przypadkach pogorszenie się stanu skóry jest spowodowane przez spożywanie dużej ilości produktów wysokoprzetworzonych bogatych w cukry proste, sól i tłuszcze trans. Jeśli chcesz pozbyć się problemów skórnych, staraj się też unikać słodzonych napojów, alkoholu i fast foodów. Czasem pomaga też wyeliminowanie ostrych przypraw z diety, jednak nie u wszystkich osób jest to konieczne. Kwestią sporną jest też obecność nabiału w diecie na trądzik. U niektórych powoduje on pogorszenie stanu cery, a u innych nie ma większego wpływu na powstawanie zmian skórnych. Warto testować różne rozwiązania i sprawdzić, jakie produkty Ci szkodzą, a jakie możesz jeść bez obaw o pogorszenie trądziku.

Dodaj komentarz