Jak się dobrze uczyć – najlepsze sposoby

Jak się dobrze uczyć – najlepsze sposoby

Rok szkolny w pełni a co za tym idzie, uczniowie mają pełne ręce obowiązków. Niestety czasem bywa tak, że nie mamy ochoty na naukę i po prostu ciężko przychodzi nam przyswajanie nowej wiedzy. Istnieje jednak kilka sposobów na to, jak się dobrze uczyć, dziś przedstawimy Ci najlepsze z nich.

Odpowiednie otoczenie

Miejsce, w którym będziesz się uczyć, ma bardzo duży wpływ na cały ten proces. Postaraj się, aby było to miejsce uporządkowane i sprzyjające przyswajaniu wiedzy. Jeśli uczysz się w swoim pokoju, to zadbaj o to, aby był w nim porządek, a pomieszczenie było przewietrzone. Bardzo ważne jet też odpowiednie oświetlenie. Jeśli uczysz się, gdy jest już ciemno, to zainwestuj w lampkę, która będzie ułatwiać Ci czytanie. Przy dobrym oświetleniu Twoje oczy nie będą się męczyć i nie zepsujesz swojego wzroku czytaniem po ciemku. Jeśli należysz do osób, które potrzebują ciszy do tego, aby się uczyć, to zadbaj o to, aby w Twoim otoczeniu nie było żadnych źródeł hałasu.

Znajdź motywację

Jak się dobrze uczyć? Przede wszystkim musisz odnaleźć w sobie motywację, która będzie Cię napędzać do tego, aby przyswajać nową wiedzę. Postaraj się wyznaczyć sobie cel, którym będziesz się kierować podczas nauki. Może to być np. wizja dobrej oceny, wyższej średniej lub możliwość dostania się na wymarzone studia. Dobry cel potrafi zmotywować nas do wielu rzeczy, dlatego postaraj się ustalić taki, który rzeczywiście jest w stanie sprawić, że chętniej będziesz się uczyć.

Czas na naukę

Zamiast siadać do książek, od razu po powrocie ze szkoły zrób sobie małą przerwę. Zjedz na spokojnie obiad, poleż chwilę na kanapie i zregeneruj siły. Taki odpoczynek sprawi, że lepiej będzie Ci się przyswajać nową wiedzę i nie będziesz czuć aż takiego zmęczenia. Nie odkładaj jednak nauki na późne godziny wieczorne. Wtedy Twój mózg może już niechętnie przyswajać nową wiedzę i nauka będzie po prostu nieefektywna.

Podczas nauki znajdź też czas na krótkie przerwy. Dobrym pomysłem będzie trzymanie się schematu 30 minut nauki – 5 minut przerwy. Podczas tych pięciu minut możesz całkowicie oderwać się od książek, dotlenić mózg, wypić lub zjeść coś dobrego. Mózg potrzebuje takich krótkich przerw, ponieważ po jakimś czasie nieprzerwanej nauki nasza koncentracja bardzo spada i nie uczymy się tak dobrze, jak na początku. Jeśli schemat 30-5 minut nie do końca Ci odpowiada, to możesz go nieco zmodyfikować. Równie dobrze może to być godzina nauki i dziesięć minut przerwy. Najważniejsze, aby dopasować schemat nauki do swoich potrzeb i preferencji.

Dodaj komentarz