Czy inwentaryzacja przyrodnicza jest obowiązkowa?

Czy inwentaryzacja przyrodnicza jest obowiązkowa?

Rozpoczęcie i przeprowadzenie jakiejkolwiek inwestycji wymagającej budowy jest pełne formalności, stresu i licznych przeszkód. Inwestorzy mogą się więc zastanawiać, czy inwentaryzacja przyrodnicza, o której można od czasu do czasu usłyszeć, jest czymś, co trzeba obowiązkowo przeprowadzić, czy też jest ona tylko opcjonalna. W tym artykule postaramy się jak najbardziej wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie, a także dostarczyć najważniejsze informacje na temat procesu inwentaryzacji. Zapraszamy!

Kiedy należy wykonać inwentaryzację przyrodniczą?

Tak naprawdę inwentaryzacja będzie niezbędna przy zdecydowanej większości inwestycji wiążących się z jakiegoś rodzaju pracami budowlanymi. Czy to przy budowie domu, mieszkania lub budynku firmowego, czy tworzeniu farmy wiatrowej lub farmy fotowoltaicznej. Jest to niezbędne, ponieważ w przeciwnym wypadku możliwe jest, że w ramach budowy zostałaby zniszczona cenna flora, fauna i natura nieożywiona. W toku inwentaryzacji może się na przykład okazać, że na danym terenie znajdują się zwierzęta objęte ochroną gatunkową.

Konieczność wykonania inwentaryzacji przyrodniczej sprawia, że można precyzyjnie ocenić, jaki wpływ na dane miejsce i jego mikroklimat będzie miało przeprowadzenie inwestycji. Łatwiej będzie można także ocenić, co trzeba zrobić, żeby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko i zrekompensować straty i uszkodzenia, które są niemożliwe do ominięcia.

Czy obowiązek wykonania inwentaryzacji jest kłopotliwy?

Warto wskazać, że obowiązek wykonania inwentaryzacji nie jest wcale szczególnie uciążliwy, czego mogliby się obawiać inwestorzy. Jeśli wybierzemy dobrych specjalistów, to przeprowadzą oni inwentaryzację szybko i sprawnie, a cała dokumentacja będzie wykonana całkowicie poprawnie, więc nie będzie potrzeby późniejszego czynienia poprawek.

Profesjonalną, cieszącą się pozytywnymi opiniami dotychczasowych klientów firmę wykonującą inwentaryzacje przyrodnicze znaleźć można tutaj: https://avesnature.com.pl/uslugi/inwentaryzacja-przyrodnicza. Jest to ważne, ponieważ, jeśli coś będzie nie tak, urząd, w którym złożymy dokumenty z pewnością to wykryje i konieczne będzie wstrzymanie budowy do momentu naprawienia problemu, co jest problematyczne i kosztowne.

Co więcej, taka inwentaryzacja nie jest na szczęście szczególnie kosztowna. Dla niewielkich inwestycji ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, przy większych można spodziewać się stawki wynoszącej kilkaset złotych. Wiele zależy od takich czynników, jak długość inwestycji i poziom jej skomplikowania. W niektórych lokalizacjach w sprawę będzie trzeba zaangażować większą ilość różnorodnych ekspertów, w innych zaś nie będzie takiej potrzeby.

Dodaj komentarz