Całodniowa pielęgnacja cery suchej i wrażliwej

Żel aloesowy do pielęgnacji skóry twarzy

Nasza cera może uwrażliwić się i przesuszyć w każdym momencie naszego życia, ponieważ mogą na nią źle zadziałać nieodpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji, demakijażu i makijażu, silne promieniowanie ultrafioletowe oraz – na przykład – woda z kranu.

Posiadaczki cer suchych i wrażliwych często w kosmetyczce mają zwykle wiele płynów do oczyszczania twarzy, zmywania silnego czy wodoodpornego makijażu, coś oczyszczającego, odświeżającego, nawilżającego… Gdy aplikują te produkty i mają wrażenie, że w ogóle nie działają, albo przynoszą efekt odwrotny, zwykle dokupują kolejną (na pewno lepszą, bo droższą i skuteczniejszą) rzecz do kolekcji. A tymczasem pielęgnacja, a zwłaszcza oczyszczanie cery suchej i wrażliwej, wymagają minimalnej ilości środków o maksymalnie spotęgowanej sile działania. Jak zacząć małą rewolucję w kosmetyczce z efektem finalnym widocznym na twarzy?

Pielęgnacja poranna – oczyszczanie z kosmetyków aplikowanych na noc i przygotowanie twarzy na cały dzień

W pielęgnacji porannej należy skupić się na delikatnym oczyszczeniu twarzy z zanieczyszczeń po nocy i przygotowaniu jej pod makijaż. W tej roli świetnie sprawdzi się płyn micelarny lub inny delikatny produkt, byle nie miał w składzie silnie przesuszającego alkoholu. Krem na dzień może być dość treściwy, bowiem skóra sucha potrzebuje czegoś, co stworzy na niej warstwę ochronną. Czytajmy uważnie składy kremów, ewentualnie dopytajmy ekspedientkę w drogerii, czy wybrany specyfik nada się do cery wrażliwej. Wybieraj kosmetyki o krótkich składach, bez silnych substancji zapachowych. Szukaj też produktów bez parabenów i konserwantów. Silikony nie powinny zaszkodzić cerze suchej i wrażliwej, ale stosuj produkty je zawierające z umiarem i uważnie obserwuj reakcję swojej skóry. Przy wyborze podkładu lub fluidu zadbaj o konsystencję produktu (może być gęstszy) i nakładaj go specjalną, namoczoną wcześniej gąbeczką, nie palcami. Dzięki temu podkład zostanie wklepany, a nie roztarty, co uchroni cię przed ujawnieniem się nieestetycznych suchych skórek w ciągu dnia. Jeśli jest taka potrzeba, utrwal makijaż pudrem sypkim albo pudrem w kamieniu, produkt naprawdę dostosowany do cery suchej, aby nadmiernie nie przesuszył cery już z natury suchej.

Pielęgnacja wieczorna – oczyszczanie z makijażu i zanieczyszczeń

Wieczorem trzeba poświecić skórze tego typu trochę więcej uwagi. Przede wszystkim należy dokładnie oczyścić ją z makijażu, a najlepiej sprawdzi się do tego żel oczyszczający do cery suchej i wrażliwej. Do demakijażu oczu na pewno nada się lekkie, łagodzące mleczko oczyszczające. Nie będzie podrażniać wrażliwych okolic oczu i nie wywoła łzawienia. O tę strefę twarzy należy dbać szczególnie uważnie, więc nakładajmy preparat na wacik, przykładajmy do oka, ale nie trzyjmy go, aby się pozbyć make upu, tylko odczekajmy chwilę aż makijaż się rozpuści i przyłóżmy kolejny, czysty. I tak do momentu, aż ostatni wacik nie będzie już nosił śladów kredki, tuszu czy cieni. Warto też pamiętać, aby wacik kierować od zewnątrz do kącika oka – odwrotne ruchy powodują naciąganie się skóry i powstawanie zmarszczek. Aby przywrócić skórze właściwe pH i zamknąć pory, można zastosować na koniec łagodzący tonik oczyszczający. Na lekko wilgotną skórę nakładamy krem. Przy suchej i wrażliwej skórze krem na noc wybieramy w zależności od kondycji cery i aktualnych potrzeb. Powinien być treściwy, odżywczy, ale równocześnie łagodny dla cery.

A co pomiędzy?

Jeśli pomimo delikatnej pielęgnacji porannej i skutecznej pielęgnacji wieczornej nasza skóra w ciągu dnia jest napięta, przesuszona i wrażliwa, możemy pomóc sobie wodą termalną. Dobrze jest też – jeśli to możliwe – ograniczyć makijaż na wyjście do niezbędnego minimum i zaraz po przyjściu zmyć go stosując delikatny płyn do demakijażu. Postarajmy się również nie narażać skóry na nadmierną różnicę temperatur, silny wiatr, promieniowanie UV czy całodzienne działanie klimatyzacji.

Dodaj komentarz