Jak powoli przejść na dietę wegańską?

Jak powoli przejść na dietę wegańską?

Większość osób, która planuje przejść na dietę czysto wegetariańską, obawia się tego, że taka nagła zmiana stylu żywienia będzie dla nich trudna i obróci ich życie o sto osiemdziesiąt stopni. Trochę prawdy w tym jest. Dla urodzonego mięsożercy samo wyobrażenie posiłków składających się z samych roślin, zbóż i orzechów może wywołać uczucie niemałego dyskomfortu. Dieta wegańska absolutnie nie jest dietą prostą. Chcąc rzeczywiście ją stosować, należy przecież zrezygnować z jedzenia całej masy produktów, na których do tej pory opierało się swój każdy jadłospis. Nie wolno jeść ani mięsa, ani nawet dodawać mleka krowiego do kawy. Jak zatem przyzwyczaić się do nowego trybu żywienia i jakoś się do niego przekonać?

Czym jest weganizm?
W kontekście żywieniowym jest to model odżywiania zakładający całkowitą rezygnację z produktów pochodzenia zwierzęcego. Zanim zacznie się stosować ten tryb odżywiania, na pewno warto zdobyć na jego temat jak najwięcej informacji i po prostu się z nim zaznajomić. Wiedzę można czerpać z różnych źródeł. Teraz jest to wręcz banalnie proste, gdyż w ciągu ostatnich lat doszło do wyraźnej popularyzacji weganizmu. Mówi się o nim na blogach internetowych, stronach dotyczących dietetyki i tematyki zdrowego żywienia, a także pisze się o nim książki i specjalistyczne poradniki. Wiedzę należy czerpać z różnych źródeł. Najbardziej przystępne będą zwykle informacje zawarte w blogach internetowych, które przeważnie tworzone są przez osoby, które same stosują dietę wegańską. A zawsze warto uczyć się od kogoś, kto ma już z nią jakieś doświadczenie i dzieli się nim ze swoimi czytelnikami.

Czy na diecie wegańskiej należy rezygnować z jedzenia swoich ulubionych potraw?
Otóż nie! Niemalże każdą z nich można w taki sposób zmodyfikować, by przemieniła się ona w potrawę typowo wegańską. Czasami wystarczy usunąć z przepisu kilka składników albo zastąpić je czymś innym. Pokażmy to sobie jednak na jakichś konkretnych przykładach. Jeżeli dla kogoś najlepszym obiadem świata jest soczysta zupa ugotowana na mięsnym wywarze, wystarczy, że od tej pory będzie ją przygotowywać na samych warzywach. Taka zupa też może być bardzo smaczna. Aby zapewnić jej delikatny posmak mięsa, wystarczy dodać do niej jakieś wędzone przyprawy, czyli np. wędzoną paprykę. Z kolei klasyczne kanapki posmarowane masłem i przykryte żółtym serem zastąpią te wykonane z roślinnej margaryny, tofu i warzyw. Akurat tofu jest jednym z lepszych i bardziej uniwersalnych produktów wegańskich. Odpowiednio przygotowane, przyprawione i obrobione jest w stanie imitować “normalne” mięso.

Nie trzeba też od razu rzucać się na głęboką wodę. Jeżeli dieta wegańska ma być dietą na całe życie, należy stopniowo i powoli przyzwyczajać do niej organizm. Nie każdy jest bowiem w stanie tak z dnia na dzień porzucić wszystkie dotychczas jedzone produkty. Dla niektórych największą przyjemnością w ciągu dnia może być moment wypijania porannej kawy z mlekiem, więc takiej chwili radości nie warto sobie odmawiać. Z czasem można jednak testować inne, tym razem wegańskie warianty tego napoju. Akurat krowie mleko da się zastąpić różnorodnymi napojami roślinnymi. Szczególnie dobre do ubijania są mleko ryżowe oraz mleko owsiane. To pierwsze ma przy okazji delikatnie słodki smak, dzięki czemu wręcz wzbogaca walory kawy i nieraz okazuje się dużo lepsze od klasycznego mleka krowiego.

Aspekty psychologiczne
Warto też zastanowić się nad tym, dlaczego z pewnych produktów nie chce się rezygnować. Wbrew pozorom nie zawsze chodzi o ich smak. Czasami głównym powodem są po prostu pewne przyzwyczajenia, których o wiele trudniej jest się pozbyć. Nie jest to jednak zadanie niewykonalne. Każdy, dla kogo dieta wegańska staje się priorytetem, przechodzi na nią z jakiegoś konkretnego powodu, o którym przez cały czas powinien sobie przypominać. Chwila przyjemności zapewniana przez spożycie deseru z dodatkiem śmietanki staje się czymś totalnie nieważnym, gdy człowiek przypomni sobie o swoim zdrowiu albo o środowisku.

Dodaj komentarz