Jak zabezpieczyć ekran smartfonu

Jak zabezpieczyć ekran smartfonu

Ceny nowoczesnych telefonów sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Nic dziwnego, że wydając taką kwotę klient chce zabezpieczyć telefon przed uszkodzeniem. Choć zazwyczaj korzystamy z ubezpieczenia sprzętu, warto także kupić odpowiednie etui oraz zabezpieczyć ekran. To właśnie on jest najbardziej podatny na zniszczenie. Sprawdź, jak zabezpieczyć ekran smartfonu, by służył Ci długi czas.

Szkło ochronne

Najczęściej wybieranym zabezpieczeniem ekranu telefonu jest szkło ochronne – możemy spotkać się ze szkłem hartowanym oraz hybrydowym.

Szkło hartowane – zapewnia dużą ochronę przed zarysowaniami, ale jednocześnie jest bardzo kruche. Sprawdzi się jako ochrona ekranu kiedy smartfon często wrzucamy do torebki razem z kluczami i innymi rzeczami. Nie porysuje się również podczas noszenia w kieszeni albo kiedy będziemy kłaść telefon ekranem do dołu na różnych powierzchniach. Szkło hartowane, ze względu na wspomnianą kruchość może jednak pękać tak samo jak ekran np. podczas silnego uderzenia lub upadku. W takim wypadku należy wymienić je na nowe, ponieważ nie spełnia już swojej funkcji. Niektórym osobom może przeszkadzać grubość szkła, która sprawia, że jego krawędzie są wyczuwalne pod palcami. Mimo grubości nie wpływa na wrażliwość ekranu, a nawet jeśli tak się stanie, nowoczesne smartfony mają dedykowaną do takiego stanu funkcję, która pozwala zwiększyć czułość ekranu podczas stosowania osłon. Należy zachować szczególne uwagę podczas zakładania szkła hartowanego – ekran musi być dokładnie oczyszczony i odtłuszczony. W zestawie zawsze znajdują się przeznaczone do tego zabiegu dwie małe ściereczki.

Szkło hybrydowe – łączy w sobie właściwości szkła hartowanego i folii ochronnej. Poza twardością i odpornością na zarysowania wykazuje się elastycznością. Ponadto jest cieńsze niż szkło hartowane i niewyczuwalne pod palcami, co znacznie poprawia komfort użytkowania. Mimo elastyczności może się jednak kruszyć oraz odkształcać podczas usuwania – dlatego też montaż powinien być dokładny i ostrożny, aby nie było konieczności odklejania szkła.

Folia ochronna

Najtańszym rozwiązaniem chroniącym ekran smartfonu jest zastosowanie folii. Wielu producentów telefonów stosuje folie ochronne jako fabryczny element, więc nie ma konieczności jej kupowania. Jeśli jednak Twój telefon nie został w nią wyposażony możesz kupić ją razem z etui – często są sprzedawane w komplecie. Folia jest najtańsza, ale jednocześnie najsłabiej chroni przed zarysowaniem. Nadaje się raczej dla osób, które bardzo dbają o telefon i starają się unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do porysowania ekranu. Montaż tego zabezpieczenia również polega na dokładnym przyklejeniu i usunięciu pęcherzyków powietrza spod powierzchni przy pomocy specjalnej. Mimo słabej ochrony zawsze lepiej zastosować chociażby taką, niż zrezygnować z niej całkowicie.

 

Dodaj komentarz