Warzywnictwo-wiosenne przygotowania do sezonu

Warzywnictwo-wiosenne przygotowania do sezonu

Osoby, które zajmują się uprawą warzyw doskonale wiedzą, że luty i marzec to bardzo dobra pora na tworzenie rozsad warzyw w domu, w szklarni lub w inspekcie. Aby osiągnąć dobre efekty w uprawie warzyw należy stosować główne zasady oraz przestrzegać kalendarza siania roślin.
Podłoże do siania warzyw
Podłoże, w którym będziemy przygotowywać rozsady nie może być przypadkowe. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup gotowej ziemi do wysiewów dostępnej w sklepach ogrodniczych. Jednocześnie należy pamiętać, że rośliny potrzebują innego podłoża w fazie przed pojawieniem się pierwszych kiełków i innego w dalszej fazie wzrostu. Nasiona zanim wykiełkują potrzebują przede wszystkim wilgoci i powietrza. Z powodzeniem mogą one wykiełkować w piasku, który jest bardzo przepuszczalny. W tej fazie nasiona nie potrzebują składników odżywczych w podłożu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja po wykiełkowaniu. Wtedy warto wzbogacić podłoże o choćby niewielką dawkę kompostu.
W czym siać nasiona?
Jest wiele sposobów na to by wysiewać nasiona. Gdy szukamy rozwiązań prostych możemy kupić wielodoniczki w sklepie ogrodniczym. Występują one w wielu formach i rozmiarach a obecnie coraz częściej dostępne są pojemniki wykonane z produktów biodegradowalnych. Można także stosować głębokie tacki do wysiewów. Wiele osób sieje nasiona w małych doniczkach typu P-9, jednak pojedyncze doniczki są nieco niewygodne w sytuacji, gdy musimy je przenosić. Istnieje też wiele sposobów na to by posiać nasiona w różnych pojemnikach wykorzystywanych w domu. Mogą to być pojemniki po lodach, jogurtach, wytłaczanki po jajkach czy nawet rolki po papierze toaletowym ustawiane na tackach. Niezależnie jednak, jaki pojemnik wybierzemy musimy pamiętać by zadbać o otwór odprowadzający wodę.
Jakich zasad należy przestrzegać podczas siewu nasion?
Przede wszystkim trzeba trzymać się terminów, jakie są przewidziane dla siewu poszczególnych warzyw. Warto pamiętać, że warzywa dzielą się na te, które są odporne na niskie temperatury oraz na pozostałe ciepłolubne. To właśnie, dlatego, nasiona odporne na niskie temperatury wysiewa się wcześniej, czego przykładem jest na przykład bób. W lutym możemy wysiewać w pomieszczeniu także brokuły, cebulę, kalafiory, kalarepę, kapustę, sałaty i selery liściowe. Z kolei w marcu można posiać cykorię, dynię, paprykę, pomidory i szparagi. Ważną zasadą jest w okresie do wschodów zapewnić nasionom wyższą temperaturę, którą można obniżyć nieco po pojawieniu się pierwszych wykiełkowanych roślin. W fazie do wschodów możemy także rośliny przykryć, ale nie całkiem szczelnie folią, szybą czy kloszem w postaci słoika. Dobrym miejscem w domu do kiełkowania roślin będzie parapet. Należy jednak zadbać, aby temperatura tam nie była zbyt wysoka, bo można wtedy przesuszyć nasiona.

Dodaj komentarz