Introwertyzm to pewna postawa społeczna, która charakteryzuje się tym, że dana osoba nie lubi utrzymywać licznych kontaktów towarzyskich, gdyż najlepiej czuje się w samotności. Introwertycy bardzo chętnie wybierają pracę w trybie zdalnym, bo w takich warunkach pracuje im się najlepiej i są bardzo wydajni.
Introwertycy błędnie postrzegani przez społeczeństwo
Jeśli chcielibyśmy sklasyfikować ludzi ze względu na skłonność do kontaktów społecznych to okazało by się, że najwięcej jest osób przeciętnych, które mniej więcej tyle samo czasu spędzają w samotności, co w towarzystwie innych osób. Przeciętniacy mają, więc swoje stałe, ale niewielkie grono znajomych, z którymi utrzymują kontakty. Z kolei ekstrawertycy to ludzie, którzy uwielbiają przebywać z innymi i bardzo łatwo nawiązują kontakty społeczne. Stanowią oni około 30 % populacji.
Ekstrawertycy to osoby aktywnie i widoczne w otoczeniu. Chętnie występują one publicznie, podejmują różne inicjatywny i prowadzą wiele aktywności jednocześnie. Niestety w przypadku części ekstrawertyków ilość znajomości nie przekłada się na jakość bo znajomości te są liczne, ale powierzchowne. Na drugim biegunie mamy introwertyków czyli osoby, które najlepiej funkcjonują w samotności. Stanowią one około 10% populacji.
Społeczeństwo często negatywnie i zupełnie błędnie ocenia introwertyków. Postrzegani są oni, jako dziwacy, ludzie aspołeczni a nawet posądzani są o posiadanie fobii społecznej. Tymczasem introwertyk to osoba, której aktywność jest nakierowana na wewnątrz. Lubią oni swoje własne towarzystwo i raczej nigdy się nie nudzą. Introwertycy dużo czytają, spędzają czas przed komputerem, ale często także samodzielnie podróżują.
Jak zrozumieć introwertyka i jak z nim żyć?
Introwertycy mają małą potrzebę kontaktów społecznych, ale nie oznacza to, że ona w ogóle nie występuje. Zwykle nie lubią nawiązywać nowych znajomości, chodzić na imprezy i przyjmować niezapowiedzianych gości. Ich świat wewnętrzny jest na tyle bogaty, że często wolą coś poczytać, zdobyć wiedzę, zamiast tracić czas na rozmowach o niczym przy obiedzie z dalszą rodziną. To, że ktoś jest introwertykiem nie oznacza jednak, że nie wchodzi w związki.
Dodatkowo spotkać można całkiem sporo związków pomiędzy ekstrawertykiem a introwertykiem. Taki związek jest jednak możliwy tylko wtedy, gdy strona ekstrawertyczna rozumie i akceptuję naturę introwertyka. Należy podkreślić, że introwertycy to osoby wartościowe i ciekawe, trzeba tylko umieć z nimi współżyć. Należy uszanować ich potrzebę odrębności i nie narzucać się zbyt często ze swoim towarzystwem.