Wypadek i uszkodzenie samochodu jest w każdym wypadku stresującym i niepożądanym wydarzeniem. Nie pomaga fakt, że nad głową krąży wizja ogromnych rachunków za nie tylko naprawy pojazdu, ale także holowanie. Czy jednak rzeczywiście jest czego się obawiać? Ile naprawdę kosztuje holowanie? Kiedy może ono być darmowe?
Holowanie – w mieście i poza miastem
W większości przypadków inne stawki obowiązują dla holowania na terenie miasta, a inne – poza jego obszarem. Dokładna cena zależy od wielu różnych czynników, takich jak wielkość miasta czy renoma firmy.
W większości przypadków rachunek za lawetę w granicach miasta nie powinien przekroczyć 150 złotych. Poza miastem wysokość rachunku zależała będzie przede wszystkim od ilości kilometrów, które laweta będzie musiała przejechać.
Stawka za kilometr w takim przypadku potrafi być bardzo zróżnicowana i waha się na ogół pomiędzy złotówką a dwoma złotymi.
Darmowe holowanie – czy jest możliwe?
Na darmowe holowanie można liczyć mając wykupiony (czasami jest on także oferowany za darmo do ubezpieczenia OC lub AC) pakiet assistance. Wyrażenie „darmowe” jest jednak nieco na wyrost, ponieważ zazwyczaj z taką możliwością wiążą się pewne ograniczenia i limity.
Przede wszystkim nie każde assistance umożliwi darmowe holowanie także za granicą. Może się zdarzyć, że kiedy potrzebna będzie laweta Hamburg, przyjdzie za nią zapłacić samodzielnie, nawet jeśli mamy pakiet assistance.
Wobec tego zdecydowanie warto porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych i zwracać uwagę na to, jakie dokładnie warunki zawarte są w umowie. Często darmowe holowanie będzie obowiązywało nie tylko jedynie na terenie Polski, ale do tego także jedynie do najbliższego warsztatu lub w obrębie 75, 100 lub 150 kilometrów. Zawsze spotkać się można także z limitami kwotowymi.
Samodzielne holowanie – tańsza alternatywa, ale czy bezpieczna?
Jeśli samochód jest wystarczająco sprawny (a więc ma działające światła oraz układ kierowniczy i hamulcowy), a do tego mamy kogoś do pomocy, do głowy może przyjść pomysł samodzielnego holowania pojazdu na lince holowniczej.
W ten sposób oszczędzimy na holowaniu, ale też narażamy się na spore ryzyko. Holowanie nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Łatwo doprowadzić do kolejnego wypadku, zwłaszcza, jeśli do przejechania jest duży dystans, a warunki atmosferyczne nie zachwycają. Dlatego też na przykład w razie wypadku na terenie Niemiec laweta Hamburg będzie w większości przypadków najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem, a do tego wcale nie tak drogim, jak można się obwiać.