Motywacja to temat, który od jakiegoś czasu cieszy się ogromną popularnością. Stworzono o niej (a konkretnie o tym, skąd się bierze, jak ją uzyskać i jej nie stracić, oraz o wielu innych jej aspektach) niezliczone książki, artykuły, poradniki i filmiki. Właśnie nad książkami motywacyjnymi warto się pochylić, zwłaszcza, że żyjemy w czasach, w których czytelnictwo zanika. Wobec tego czy warto czytać książki motywacyjne? Czym one w ogóle są i co można z nich wyciągnąć?
Co to jest książka motywacyjna?
Książki motywacyjne można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich obejmuje takie pozycje, które dotyczą motywacji bezpośrednio. Można tu wskazać chociażby książki o teoriach odnośnie motywacji, ale także poradnikach, które wskazują krok po kroku skąd ją wziąć i jak ją utrzymać. Druga kategoria jest mniej oczywista. Należą do niej te książki, które nie mówią o motywacji, ale swoją zawartością mogą mieć efekt motywujący. Chodzi tutaj na przykład o biografie znanych osób, którym udało się osiągnąć sukces wbrew przeciwnościom losu – takie historie są w stanie nas zainspirować i dać nam sygnał do działania.
Książki o motywacji – czy warto je czytać?
Są tacy, którzy powiedzą, że tego typu książki nie są warte papieru, na którym zostały wydrukowane i w ogóle nie warto ich czytać, ponieważ w niczym nam nie pomogą. Trzeba tutaj wskazać, że na różnych ludzi inaczej oddziałują różne bodźce. Oznacza to, że podczas gdy dla jednej osoby coś może być bardzo pomocne i motywujące do działania, dla drugiej może to być kompletnie bezużyteczne. Motywujące książki nie każdemu będą w stanie pomóc, ale jeśli zakupimy taką, która została stworzona przez eksperta w swojej dziedzinie, a nie na przykład internetowego celebrytę, jest duża szansa, że uzyskamy pożyteczną dawkę wiedzy. Kolejną krytyką tego typu książek jest to, że podobne informacje można już uzyskać w sieci całkowicie za darmo. Książka jednak daje autorowi taki komfort, że może się on spokojnie rozwinąć i przekazać wszystko, na co ma ochotę. Nie jest to na ogół możliwe w przypadku chociażby blogów czy filmików wideo, ponieważ czytelnik czy widz będzie mniej skłonny poświęcić na te media dużo czasu. Posty na blogach są oczywiście pomocne, ale zawsze będą w porównaniu do książek krótkie, a więc będą zawierać znacznie miej informacji.
Książka motywacyjna nie jest produktem, który zmieni diametralnie życie każdego czytelnika. Jeśli jednak zdecydujemy się na renomowaną pozycję, na korzyść której przemawia wiele pozytywnych opinii, jest duża szansa, że będzie ona w stanie chociaż odrobinę nam pomóc. Jednak są też oczywiście tacy, którym takie książki w ogóle się nie przydadzą – nie dowiemy się tego, dopóki nie spróbujemy.