Jak założyć konto firmowe bankowe?

Jak założyć konto firmowe bankowe?

Założenie firmowego konta bankowego jest bardzo ważnym etapem w prowadzeniu działalności gospodarczej. Choć w teorii nie zawsze jest ono wymagane, to warto je mieć. Na przykład w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej prawo zobowiązuje na do posiadania konta, z którego będziemy opłacać podatek VAT oraz rozliczać się z US i ZUS-em, oraz innymi przedsiębiorcami. Jednak w praktyce nie ma rozróżnienia między kontem firmowym a prywatnym. Dlaczego więc warto posiadać konto firmowe? Zobacz, jakie ma zalety i jak je założyć. 

Dlaczego warto mieć konto firmowe? 

Jedno jest pewne – nie da się prowadzić działalności gospodarczej bez konta bankowego. Czy musi być ono jednak firmowe? Niektórzy przedsiębiorcy niechętnie decydują się na to rozwiązanie, gdyż mają przekonanie, że jest drogie. Jednak rzeczywistość jest inna, a posiadanie konta firmowe ma zdecydowanie więcej zalet, niż wad. Przede wszystkim zakładając konto firmowe, zyskujemy przejrzysty obraz finansów przedsiębiorstwa. Konto posłuży nam do rozliczeń z Urzędem Skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a także kontrahentami, lub innymi przedsiębiorcami. 

Posiadanie konta firmowego pozwala więc zapanować nad przychodami i poniesionymi kosztami. W ten sposób możemy z łatwością oceniać efektywność prowadzenia naszej działalności. Podsumowując, konto firmowe pozwala na zachowanie porządku i bardziej efektywne prowadzenie biznesu. To właśnie z tych względów nie warto z niego rezygnować. Ponadto w przypadku kontroli skarbowej, Urząd nie będzie miał wglądu w prywatne wydatki i rozliczenia. 

Jak założyć firmowe konto bankowe? 

Zakładanie konta firmowego nie jest trudnym zadaniem. Przede wszystkim musisz wybrać ofertę, która będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb. W tym celu możesz skorzystać z rankingu kont firmowych. Konto bankowe firmowe możesz otworzyć online, bez wychodzenia z domu. To bardzo wygodne rozwiązanie. Wystarczy, że wypełnisz wniosek na stronie wybranego banku. W tym celu przygotuj odpowiednie dokumenty, takie jak: dowód osobisty, umowę spółki lub statutu stowarzyszenia, czy innego dokumentu potwierdzającego formę prowadzonej działalności gospodarczej, wpis do CEIDG (w przypadku spółki cywilnej) lub w KRS (w przypadku innych spółek). 

Potwierdzenie tożsamości najczęściej odbywa się online, forma natomiast jest zależna od banku, może to być na przykład przelew weryfikacyjny. Nie to jednak czasochłonny proces, a konto bankowe powinno być aktywne jeszcze tego samego dnia. 

Dodaj komentarz