Antyoksydanty — co to jest i jakie są ich właściwości?

Antyoksydanty — co to jest i jakie są ich właściwości?

Coraz częściej słyszymy o wolnych rodnikach wpływających negatywnie na nasze zdrowie i urodę oraz o zbawiennych oksydantach. Co to tak właściwie jest i gdzie można spotkać substancje takie jak na przykład karnozyna.

Skutki złego odżywiania

Rodniki i utleniacze dostające się do organizmu ludzkiego najczęściej z pożywieniem, czynią w nim wiele złego. Pierwsze z nich posiadają wolny elektron, które szukają innego elektronu, aby stworzyć z nim parę. Niestety napotyka go w zdrowej komórce, niszcząc ją, a tym samym przyczynia się do powstania raka czy innych mutacji genetycznych. Natomiast utleniacze zaburzają procesy całego organizmu. Dlatego tak ważne są w naszym życiu antyoksydanty. Są to substancje najczęściej pochodzenia roślinnego powstające na skutek oddychania komórek. Zażywając je regularnie, możemy obniżyć ryzyko chorób serca czy cukrzycy, przyczyniają się także do spowolnienia starzenia. Antyoksydanty bronią organizmy ludzkie także przed wirusami i bakteriami. Wywołują one proces neutralizowania, wyłapywania niesparowanych elektronów oraz oczyszczania. Zatem gdzie można znaleźć te zbawienne substancje?

Karnozyna jako zbawienna substancja w obecnych czasach

Obecnie jesteśmy narażeni na ogromną ilość substancji wpływających negatywnie na ludzkie ciało, dlatego należy pamiętać o prawidłowej diecie i dobrej suplementacji. Klasycznymi antyoksydantami są witaminy C, E i A, a także flawonoidy i karatenoidy. Można je znaleźć w owocach i warzywach o zielonym, pomarańczowym i żółtym zabarwieniu. Mało znaną substancją o takich właściwościach jest także karnozyna, która powinna otrzymać miano substancji obecnego wieku. Jest to naturalny składnik występujący w ludzkim organizmie. Ma ona ogromne znaczenie podczas utrzymania ładunku i odpowiedniego pH w najbardziej wrażliwych tkankach nerwowych. Naturalnym źródłem tego specyfiku jest czerwone mięso. Po spożyciu substancja ta zostaje dostarczona przez krew do odpowiednich tkanek, przywracając prawidłowy cykl komórkowy. Zapewnia trwałość komórek, przyczyniając się do ich zdrowia i funkcjonalności. Poza spożywaniem czerwonego mięsa można ją także spotkać w postaci suplementów diety, w które warto się zaopatrzyć, pamiętając o tym, że zdrowie mamy jedno i należy się o nie jak najlepiej troszczyć.

Dodaj komentarz