Budowa domu bez pozwolenia – co może zmienić się w 2022 roku?

Budowa domu bez pozwolenia – co może zmienić się w 2022 roku?

Czy pod koniec 2022 r. będzie można wznieść budynek do 70 m 2? Wszystko wskazuje an to, że tak. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat w pigułce.

Dom bez pozwolenia – spełnienie marzeń wielu Polaków

28 lipca 2021 r. ogłoszono projekt ustawy dotyczący budowania domków bez pozwolenia. Nie wiadomo do końca, kiedy wejdzie w życie, ale przewiduje się, że już od jesieni 2022 r. będzie można postawić domki bez pozwolenia. Umożliwienie budowy małych budynków mieszkalnych bez starania się o pozwolenie, bez kierownika i książki budowy to ogromne udogodnienie dla wielu uosób.

Jedyne co będzie potrzebne do zrealizowania tego planu to zgłoszenie swojego projektu oraz posiadanie własnej działki budowlanej. Musisz też wiedzieć, że powierzchnia użytkowa domku nie może w żadnym razie przekroczyć 90 m2. Jedyne odstępstwo to strych do 20 m2. Kolejne wytyczne dotyczą kondygnacji. Domki bez pozwolenia będą mogły mieć tylko dwie.

Co jeszcze warto wiedzieć o budowie domu bez pozwolenia?

Jeśli marzy Ci się budowa domku rekreacyjnego na działce, to i tutaj rząd podejmuje kolejne ważne zmiany. Jego wielkość zostanie zwiększona z 35 m2 do 70 m 2 oczywiście na każde 500 m2 terenu. Pozostanie jednak dotychczasowe ograniczenie w zakresie korzystania z takiego domku, czyli niemożność zamieszkania w nim na stałe.

Warto jeszcze wspomnieć kilka słów o formalnościach. Aby wybudować domki bez pozwolenia na obszarze pozbawionym planu miejscowego, inwestor będzie musiał uzyskać warunki zabudowy. Dostanie je z urzędu w terminie nieprzekraczającym 30 dni od zgłoszenia. Po otrzymaniu tych dokumentów oraz jeśli inwestor będzie miał projekt budowlany domu, może zgłosić budowę (także przez Internet). Po 21 dniach, jeśli nie otrzyma sprzeciwu z urzędu, może podjąć się budowy domu.

Domki bez pozwolenia to skrócenie procesu budowlanego o kilka tygodni. Oprócz tego to ogromna oszczędność dla inwestora.

Dodaj komentarz