Dbaj o nogi, czyli zapobiegamy żylakom

Dbaj o nogi, czyli zapobiegamy żylakom

Z żylakami męczy się aż 1/3 kobiet i 1/5 mężczyzn. Gdyby dodać do tego osoby codziennie zmagające się z opuchniętymi i ciężkimi nogami, te liczby z pewnością znacznie by wzrosły. Jeśli należysz do tej grupy, to na pewno zdajesz sobie sprawę, że dolegliwości, które Cię dopadają, nie należą do najprzyjemniejszych. Jeśli chcesz je zminimalizować, a nawet pozbyć się ich, sprawdź nasze propozycje i już dzisiaj zacznij stosować WSZYSTKIE z podanych niżej metod.

Wieczorem postaw na masaż

Zapominamy jak ważny może być masaż miejsc, które zostały w jakiś sposób dotknięte chorobą. Bolące plecy i kark ignorujemy, a leczniczy masaż jest dla nas tylko stratą czasu, chociaż mógłby ulżyć w bólu, podobnie jak masaż obolałych i opuchniętych stóp byłby w stanie zlikwidować wszelkie dolegliwości. Jak zatem go wykonywać? W takim kierunku, w jakim płynie krew, czyli od stóp, w górę, aż do uda. Nie muszą być do silne ruchy, masaż powinien być dla Ciebie przyjemny. Aby zwiększyć jego efekt, skorzystaj z żeli zawierających w swoim składzie wyciąg z kasztanowca albo mentol, który przyjemnie schłodzi nogi.

Rano załóż skarpety

Tak właściwie to nie skarpety, a podkolanówki albo pończochy. Oczywiście, nie takie zwykłe, a uciskowe. Poprawią one wydajność żylną i sprawią, że od razu poczujesz ulgę. Należy jednak pamiętać, że aby działały one odpowiednio, powinny być zakładane jeszcze przed wstaniem z łóżka – dzięki temu Twoje nogi nie zdążą opuchnąć (a zakładanie pończoch na opuchnięte nogi, może im tylko zaszkodzić).

Po pracy, troszkę poćwicz

Jeśli nie lubisz wysiłku fizycznego, to nie zmuszaj się do biegania. Oczywiście – ono na pewno Ci nie zaszkodzi (o ile nie masz problemów ze stawami), ale zmuszanie się do ćwiczeń wywoła u Ciebie negatywnie nastawienie do nich. Zadbaj jednak o to, aby codziennie poruszać się chociaż przez pół godziny. Spacer z psem to jedna z najlepszych opcji – zwierzak się ucieszy, a Twoje nogi odpoczną.

Wieczorem pozwól sobie poleżeć

Wieczorem warto zrelaksować się i poleżeć choć przez kilkanaście minut, koniecznie z nogami w górze. Twoje stopy powinny znajdować się powyżej ud – nie musisz ich podnosić ekstremalnie wysoko, wystarczy ok. 20 centymetrów. Jeśli nie wiesz jak dobrać odpowiednią wysokość, to możesz skorzystać ze specjalnych poduszek, które będą wyprofilowane tak, aby dać Ci największy komfort.

Dobrze zaplanuj strój

Obcisłe spodnie, wysokie szpilki – to nie najlepszy zestaw, jeśli chcesz, żeby Twoje nogi naprawdę odpoczywały. Oczywiście, czasami można sobie na nie pozwolić, ale na co dzień wybieraj inne elementy garderoby – noś buty z optymalnym obcasem od 2-3 do 5 centymetrów (zbyt płaskie tez nie są dobre) i dopasowane, nieobcisłe spodnie.

Dbaj o dietę!

Brak ruchu i nieodpowiednia dieta powodują kłopoty ze zdrowiem – konkretnie nadwagę i otyłość. Dlatego do swojego jadłospisu należałoby włączyć dużo warzyw i owoców, szczególnie tych bogatych w witaminy C i P np. kasza gryczana posypana pietruszką, z nadziewaną papryką (mięsem z indyka, cebulą i marchewką) z sałatką z brokułów i pomidorów, a do popicia woda z cytryną.

To jak, zaczynasz od dzisiaj dbać o swoje nogi? Postaraj się, aby każdy z powyższych punktów stał się Twoim stałym nawykiem. Dzięki temu kompleksowo poprawisz stan swojego zdrowia, a ponadto będziesz mieć dobrą wymówkę do kilku chwil relaksu i jedzenia przepysznych dań.

Dodaj komentarz