Mycie, suszenie, czesanie, czyli jak dbać o włosy i skórę głowy?

Mycie, suszenie, czesanie, czyli jak dbać o włosy i skórę głowy?

Codzienna pielęgnacja włosów powinna być dopasowana do ich rodzaju i długości. Dobrze dobrane zabiegi pielęgnacyjne pozwolą na uzyskanie włosów zdrowych i błyszczących, które będą zachwycały Twoje otoczenie. Jak dbać o włosy, aby pięknie wyglądały każdego dnia?

Jak dbać o skórę głowy?

Jeżeli chcemy, aby włosy były zdrowe i dobrze wyglądały w pierwszej kolejności musimy zadbać o skórę głowy. Zdrowa skóra głowy to piękne i błyszczące włosy, które dobrze się układają i są elastyczne. Bardzo ważne jest prawidłowe ukrwienie skóry, dlatego kilka razy w tygodniu warto wykonać specjalny masaż, który ułatwi dotlenienie skóry, a co za tym idzie przyśpieszy wzrost włosów oraz odżywi ich cebulki. Masaż głowy należy wykonać ruchami okrężnymi w kierunku od karku do czoła.

Jaki szampon wybrać do pielęgnacji włosów?

Szampon do włosów powinien mieć przede wszystkim odpowiednie dla skóry pH, czyli ok. 5,5. jest to ważne, gdyż szampony o innym pH mogą podrażniać skórę.

Kolejną kwestią są składniki szamponu. Produkt pielęgnacyjny powinien zawierać jak najwięcej składników odżywczych, które wnikną w strukturę włosa i sprawią, że będzie wyglądał lepiej. Skład szamponu powinien być dostosowany do rodzaju włosów. W szamponach do włosów suchych warto szukać składników nawilżających i odżywczych, takich jak oleje z jojoba, makadamia czy kokosowy. Szampony dla włosów przetłuszczających się powinny zawierać przede wszystkim składniki regulujące wydzielanie sebum oraz tonizujące, jak np. ogórek. W sklepach można znaleźć także szampony dostosowane do problemów takich jak wypadanie włosów czy łupież.

Przy wyborze szamponu warto sięgać po produkty, które nie mają w swoim składzie składników takich jak SLES, SLS, PEG-i, parabeny, silikony, sztuczne barwniki czy aromaty. Są to składniki odpowiadające za pienienie się szamponu, jego trwałość, kolor oraz zapach. Jednak mogą powodować alergie i podrażnienia skóry. Dlatego lepiej wybrać bezbarwny szampon o neutralnym zapachu, gdyż będzie on miał bardziej przyjazny dla skóry skład.

Jak czesać włosy?

Do czesania włosów należy wybrać szczotkę dostosowaną do ich struktury i gęstości. Wielu specjalistów poleca szczotki z naturalnego włosia dzika. Są to szczotki, które nadają się do czesania prawie każdego rodzaju włosów. Warto pamiętać, że włosów mocno skręconych nie należy czesać szczotką lub grzebieniem o gęstym włosiu. Najlepiej stosować grzebienie o dużych rzadkich zębach, gdyż nie będą one szarpały i wyrywały włosów. Włosy należy czesać regularnie, gdyż zapobiega to ich plątaniu, ale ma także korzystny wpływ na stan skóry głowy.

Jak suszyć włosy?

Jeżeli tylko mamy taką możliwość włosy powinny być pozostawione do samoistnego wyschnięcia. Jeśli użycie suszarki jest konieczne, to warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które zapobiegną zniszczeniu włosów:

– suszarkę należy trzymać w odpowiedniej odległości od włosów;
– warto używać dyfuzora;
– najlepiej ustawić najniższą temperaturę suszenia, dzięki temu włosy nie będą przegrzane. Warto też pamiętać, że zbyt wysoka temperatura może powodować elektryzowanie się włosów, a także zwiększyć wydzielane się sebum.

Jak odżywić włosy?

Włosy mogą być odżywione na kilka sposobów. Oprócz stosowania produktów kosmetycznych takich jak odżywki, maski czy mgiełki, warto również postawić na zdrową dietę. Dzięki temu włosy będą odżywione od wewnątrz i na zewnątrz.

Dieta, która ma korzystnie wpłynąć na stan włosów powinna być bogata w warzywa i owoce oraz inne produkty żywieniowe bogate w witaminy z grupy B, którą można znaleźć między innymi w rybach, wątróbce, a także w jajkach.

Dodaj komentarz