Jak odpowiednio stosować Passe-Partout?

Jak odpowiednio stosować Passe-Partout?

Odpowiedni dobór passe-partout jest równie ważny jak selekcja oprawy. Stanowi ono bezpośrednie tło – otacza oprawianą przez Ciebie grafikę lub zdjęcie. Wykonane jest ze specjalnie perforowanej tektury, zawierając wycięcie o skośnych brzegach pomaga w ekspozycji twojej oprawy. Spełnia ono zarówno funkcję dekoracyjne oraz ochronne, ważne szczególnie dla drogocennych dzieł sztuki oraz oryginałów fotograficznych. Jego głównym zadaniem jest fizyczne oddzielenie oprawianego dzieła od ramy.

Należy pamiętać o kolorze i treści naszej oprawy, by za pomocą passe-partout odpowiednio ją wyeksponować. Frezowany papier ryżowy doskonale nada się do oprawy zdjęcia przedstawiającego tropikalny krajobraz. Dodając do tego bambusową ramę otrzymasz spójną całość przywodzącą na myśl tropikalny klimat.

Nie wyobrażasz sobie pewnie oprawienia dzieł Picassa w skromną i prostą, metalową ramkę. Jednak klasyczny poster retro okraszony zamszowym, czarnym passe-partout będzie wyglądał oszałamiająco. Passe-partout jakie wybierasz – zamszowe, fabryczne czy wykonane z papieru frezowanego – stanowi przysłowiową wisienkę na torcie jakim jest Twoja wymarzona oprawa.

Do wyboru masz passe-partout pojedyncze, podwójne, potrójne, a także ozdobione rowkiem czy wstawką w postaci drobnej listewki o wybranych przez Ciebie walorach estetycznych. Możesz zdecydować się na passe-partout wytłoczone, zawierające różnorodne tekstury tj. zamsz, kordonek, imitację trawy. Zależnie od Twoich potrzeb, może być prostokątne, kwadratowe, okrągłe bądź o zaokrąglonych narożnikach. Możliwości masz więc bardzo wiele!

Wskazówki Dotyczące Passe-Partout

Niewątpliwą zaletą passe-partout jest fakt że może przybliżyć reprodukcję do wyglądu oryginału, nierzadko stając się przy tym samodzielnym dziełem sztuki, które bezbłędnie przyciąga oko odbiorcy, ale nie konkuruje jednocześnie o gros jego uwagi z kompozycją główną. Jednolity kolor passe-partout pozwoli Ci stworzyć odpowiednią kompozycję barwową z umieszczanych akuratnie dzieł sztuki i dominujących odcieni Twego gniazdka, zapewniając efekt „podwójnej ramy”, oznaczający godną oprawę dla wysublimowanych dzieł. Szczególnie, kiedy zastanawiasz się nad właściwą aranżacją dla kolażu złożonego z wielu fotografii, zwłaszcza, jeżeli podzielony jest on na kilka części, wybór tego samego koloru i stylu dla poszczególnych passe-partout jest kluczem dla uzyskania współgrającej ze sobą kombinacji. Dzięki tej prostej sztuczce unikniesz galimatiasu, całość zaś prezentować się z właściwą dla tego rodzaju sztuki harmonią. Wybór zbliżonych do siebie passe-partout zapobiega także wrażeniu „zagracenia” ściany w przypadku użycia na niej kilku różnych rodzajów ram.

W przypadku oprawiania czegoś o niezbyt równych krawędziach – jak choćby fragmentów tkanin – passe-partout pozwala stworzyć wrażenie zadbanej, cieszącej oko krawędzi. Passe-partout jest także świetnym rozwiązaniem w przypadku większego dzieła sztuki, pozwala wtedy, na tle zupełnie odmiennie pomyślanej ściany – przekształcić je w  jednoznaczny, poruszający komunikat.

Oprócz oczywistych, ascetycznych nieco cech szczególnych, passe-partout są kluczowe w konserwowaniu danego dzieła. Podczas gdy fotografia o rozmiarach „8×10” może pasować idealnie do ramy o tym samym rozmiarze, wilgoć może zbierać  się przez lata pod szybą i powodować uszkodzenia fotografii. Łatwo mogą one utknąć pod szkłem, w taki sposób, że nie będzie można ich oddzielić bez uszkodzenia. Passe-partout  zabezpiecza odpowiednią ilość miejsca pomiędzy zdjęciem i szybą, co chroni je przed niepożądanymi zniszczeniami. Co więcej, jednocześnie stabilizuje też zdjęcie, chroniąc przed zgięciami i fałdami, ukrywając przy tym wszelkiego rodzaju wykończenia do ram i listwy..

Podczas gdy passe-partout są dostępne z szerokiej gamy materiałów, takich jak papier, tektura, różnego rodzaju włókna, wyższej klasy produkty można dostać ze składników archiwistycznych. Należy zapamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest ochrona dzieł sztuki poprzez korzystanie tylko z passe-partout tworzonych z bezkwasowej, najwyższej jakości bawełny, albo też z równie dobrej gatunkowo, czystej celulozy, które są odporne na zaciemnianie czy utratę kolorów.

Gotowe Passe-Partout

W Twoim lokalnym sklepie z oprawami, znajdziesz całe rzędy gotowych produktów. Większość passe-partout mają szerokość od 1,25cm dla mniejszych elementów do 5cm dla druków o wymiarach 22x30cm lub większych. Możesz kupić pojedyncze passe-partout by wpasować je w ramę o standardowym wymiarze lub rozważyć bardziej wymyślne aranżacje. Podwójna warstwa pozwoli uzyskać lepszy kontrast oraz umożliwi dobór oryginalnego wycięcia na jednej z nich. Istnieją gotowe passe-partout, dedykowane dla kolaży rodzinnych fotografii, a także zawierające dwa równoległe wycięcia być mogła pochwalić zdjęciami bliźniaków w jednej ramce.

Passe-Partout Dopasowane Do Twojej Oprawy

Tak samo jak ramy, passe-partout mogą mieć różnorodne kształty, kolory oraz wymiary. Jeśli nie satysfakcjonuje Cię paleta gotowych, standardowych produktów, możesz rozważyć możliwość indywidualnego dopasowania passe-partout do Twoich potrzeb. Wtedy, oprawa winylowej płyty lub okładki ulubionego albumu może być na Twoje życzenie okraszona passe-partout z dowolną liczbą wycięć, by jak najlepiej wyeksponować oprawiane przez Ciebie elementy. Ponad to stajesz przed wyborem odpowiedniego materiału, sposobu cięcia oraz masz możliwość dodania dowolnych elementów tj. ozdobnych kształtów oraz słów do Twojego passe-partout.

Ozdobne wycięcia w passe-partout

Stosowane przeważnie dla wzmocnienia tematyki dzieła sztuki, ozdobne wycięcia zwykle mają miejsce w rogach passe-partout. Dla przykładu, rowki dodają cienką obwódkę na zewnątrz wycięcia passe-partout, podkreślając tym samym motyw główny dzieła poprzez mocne, linearne elementy; tak profilowane rogi są właściwe dla domu z motywami sztuki Południowo-Zachodniej lub też dla grafik z motywami architektonicznymi. Zaś zaokrąglone rogi świetnie prezentują się ze sztuką w stylu Art Deco i obrazami o tematyce azjatyckiej.

Passe-partout z teksturą

Zdarza się tak, że określony obraz wymaga specyficznego obramowania i passe-partout. Na przykład portrety ślubne świetnie się prezentują z jedwabnym tłem w kolorze kremowym bądź białym, gdzie rząd starodawnych guzków jest doskonale skomponowany z  piękną, wyglądającą na wieloletnią, teksturą.  Nie obawiaj się nakładać na siebie różnych materiałów, eksperymentować z kombinacją włókiennych passe-partout z tymi wykonanymi z papieru, aby uzyskać swój wymarzony rezultat. Jeżeli pozwolisz swemu dziełu sztuki „unosić się” na passe-partout z teksturą, zachowasz całą głębię treści bez „efektu okna”. Jeśli zaś oprawiasz dzieła wykonane ręką dziecka, wzmocnisz łatwo urok dziecięcych starań poprzez zastosowanie postrzępionych skrajów – po prostu ułóż rzeczone dzieło na teksturze w rodzaju kraciastej bawełny. W celu uzyskania jeszcze bardziej osobistego czy nawet intymnego charakteru, możesz rozważyć upiększenie passe-partout tasiemkami, perłami, niebanalnymi wzornikami czy nawet sentymentalnymi słowami bądź złotymi myślami, kaligrafowanymi ozdobną czcionką.

Dodaj komentarz