Świece ręcznie jako oryginalny prezent

Świece ręcznie jako oryginalny prezent

Upominki okazjonalne są coraz popularniejsze jako podarunki dla bliskich osób. Stanowią jednocześnie gustowny prezent i pamiątkę z ważnego wydarzenia w życiu. Jednak wiele spośród tego typu upominków to pomysły wielokrotnie wykorzystywane, powtarzające się przy wielu okazjach, przez co znacznie tracą na swojej atrakcyjności i stają się nudnym, niepotrzebnym bibelotem. Jak więc sprawić, by przedmiot podarowany komuś bliskiemu nie był banalny oraz by stał się ciekawą pamiątką i wspomnieniem ważnych chwil? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które postawione są przed dylematem wyboru odpowiedniego prezentu. Coraz częstszą odpowiedzią na nie stają się świece ręcznie przygotowane.

Czym są świece ręcznie przygotowane?

To niezbyt popularne, choć w gronie niektórych bardzo cenione przedmioty, które powstają dzięki trudnej, wielogodzinnej pracy, wymagającej wiele doświadczenia i cierpliwości od wykonującego je artysty. Wywodzą się z przyklasztornych pracowni, w których mnisi wykonywali ozdobne świece liturgiczne na potrzeby klasztorów. Obecnie tworzone motywy są w dużej mierze nadal związane z tradycjami religijnymi, jednak w sprzedaży są także bardziej neutralne lub osobiste wzory, dzięki którym mogą one służyć jako upominki w wielu różnych okazjach.

 Świece ręcznie robione powstają poprzez kształtowanie wyciętych z kawałka wosku fragmentów wcześniej zaprojektowanego wzoru, a następnie umieszczanie ich na świecy w celu uzyskania gotowego motywu ozdobnego. Elementy wzoru pokrywa się także farbą olejną, która wydobywa ich głębię. W niektórych przypadkach dodatkowo dekoruje się je np. sproszkowanym brązem.

Dlaczego warto je wybrać jako pomysł na okazjonalny podarunek?

Przede wszystkim ze względu na ich unikatowość. Wynika ona z dwóch czynników. Po pierwsze, świece artystyczne nie są zbytnio rozpowszechnione, dlatego z pewnością taki upominek będzie się wyróżniać spośród bardziej popularnych pomysłów na podarunek. Drugim powodem jest wyjątkowy charakter, jaki nadany jest każdemu ręcznie wykonanemu dziełu. Wzory, jakie są na nich umieszczane są niepowtarzalne, w przeciwieństwie do często spotykanych, produkowanych wielkoseryjnie podarunków.

Kolejnym z powodów, dla których warto zwrócić uwagę na świece ręcznie przygotowane, jest ilość dostępnych wzorów i motywów, oferowanych przez sprzedawców. Świece takie mogą być prezentem na przykład z okazji chrztu, komunii, świąt czy ślubu, a także wielu innych sytuacji dzięki możliwości wykonania wzoru na specjalne zamówienie.

Dodaj komentarz