Jak samodzielnie nauczyć się angielskiego

Jak samodzielnie nauczyć się angielskiego

Ceny prywatnych lekcji języka obcego osiągają niebotyczny poziom. Nie każdy może sobie pozwolić na drogie kursy czy prywatne konwersacje. Jakie metody zastosować, kiedy nie mamy środków na lekcje języka obcego, a mimo to chcemy nauczyć się angielskiego? W tym artykule proponujemy 12 różnych metod, z zachowaniem podziału na poziomy nauki języka.

Poziom początkujący

Poziom początkujący jest newralgiczny w nauce języka angielskiego, ponieważ właśnie na tym poziomie najczęściej zdarza się, że uczymy się czegoś błędnie, a potem nieświadomie powtarzamy ten błąd. Jest to jednocześnie poziom, na którym pomoc nauczyciela byłaby najbardziej potrzebna. Jak nauczyć się angielskiego w domu od podstaw?

Aplikacje do nauki języków

Kiedy jesteśmy jeszcze początkujący, możemy dać się poprowadzić aplikacjom do nauki języków. Jedną z nich jest popularne i lubiane Duolingo, które uczy gramatyki i słownictwa za pomocą interaktywnych ćwiczeń, jak układanie zdań, testy wielokrotnego wyboru itp. Szczególnie warta polecenia jest aplikacja Quizlet. Praca w niej polega na tym, że samodzielnie tworzymy zestawy fiszek (obustronnych “karteczek” z zapisanymi wyrażeniami angielskimi i polskimi tłumaczeniami). Fiszki możemy potem trenować i powtarzać. Warto jednak pamiętać, żeby nie ograniczać się w nauce języka do aplikacji internetowych, ponieważ z czasem nauka stanie się zbyt monotonna i nie będzie rozwijająca.

Książka z podstawami gramatyki dla początkujących

Bardzo trudno będzie zacząć systematyczną naukę języka obcego, jeśli ktoś nie wytłumaczy nam krok po kroku zasad gramatyki. Nie musi to być jednak obecny przy nas lektor, równie dobrze możemy skorzystać z podręcznika. Tak, książki do języków obcych są bardzo drogie. Lepiej raz zainwestować w porządną książkę, niż potem mieć problemy z gramatycznym wypowiadaniem się. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby nie kupować książki, która będzie tylko streszczeniem gramatycznych zasad, zbiorem formułek. Dobra książka powinna zawierać krótkie teoretyczne wprowadzenie, a potem bardzo dużo ćwiczeń do każdego tematu.

Mapy mentalne ze słownictwem

Zapamiętujemy i rozumiemy w największym stopniu te informacje, które zostaną nam graficznie przedstawione. Kiedy uczysz się słownictwa (a wiele osób ma problemy ze znalezieniem skutecznej metody uczenia się słówek), zastosuj technikę mapy mentalnej. W centrum kartki papieru umieść nazwę działu lub kategorii słów, którą chcesz opanować. Przynależące do tej kategorii wyrazy zapisujemy wokół tego centralnego słowa (oczywiście po angielsku). Zwróć uwagę, że taka mapa może rozgałęziać się wielokrotnie, odzwierciedlając przynależność słów do podzbiorów.

Książeczki po angielsku… dla dzieci

Kolejną metodą jest zakupienie angielskich książeczek dla dzieci. Nie, to nie żart! Nie mówimy o podręcznikach do angielskiego dla dzieci, tylko o rzeczywistych bajkach lub baśniach przeznaczonych dla dzieci anglojęzycznych. Książki dla dzieci zawierają zazwyczaj proste, ale naturalne słownictwo. Nie ma w nich zbyt wielu pojęć abstrakcyjnych, są więc idealne dla początkujących adeptów języka angielskiego. Nie musisz decydować się na książeczki dla najmłodszych maluchów, możesz sięgnąć po literaturę dla młodzieży.

Poziom średnio zaawansowany

Po zakończeniu poziomu początkującego, kiedy czujemy się pewniej w angielskim, możemy przejść do nieco bardziej zaawansowanych metod nauki języka. To bardzo przyjemny etap, ponieważ mamy już jakieś poczucie językowej samodzielności. Możemy też angażować się w aktywności, które sprawiają radość same w sobie, a nie służą tylko przyswajaniu języka angielskiego.

Układanie zdań z danym słowem

Na poziomie średnio zaawansowanym, możemy już podjąć się bardziej twórczych metod nauki słownictwa. Kiedy chcesz zapamiętać dane słówko, spróbuj ułożyć proste angielskie zdanie z zapamiętywanym wyrazem. Spróbuj konstruować takie zdania, które będą zapadać Ci w pamięć, będą kojarzyć się z emocjami lub interesującymi sytuacjami. Oczywiście, zdania, które ułożysz, zapewne nie będą w stu procentach poprawne pod względem językowym. Chodzi tylko o to, żeby aktywnie używać zapamiętywanego słowa i umieścić je w naturalnym kontekście w całym zdaniu.

YouTube po angielsku

Jak często zdarza Ci się przeglądać YouTube? Możesz wykorzystać ten czas, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. Oglądanie YouTube w obcym języku stanowi odpowiedź, jak najlepiej uczyć się angielskiego. Możesz słuchać piosenek po angielsku, starając się zrozumieć tekst. Możesz również oglądać  krótkie video na dowolny interesujący Cię temat, na przykład przepisy kucharskie czy porady hobbystyczne. Zyskujesz w ten sposób dostęp do szerszych zasobów niż w języku polskim.

Oglądanie filmów bez napisów (lub z napisami angielskimi)

Kolejny sposób to oglądanie anglojęzycznych filmów w oryginale. Jeśli tylko możesz, oglądaj je bez napisów. Możesz zacząć od filmu, który widziałeś już kiedyś z polskim lektorem, będzie Ci dużo łatwiej. Jeśli napisy są dla Ciebie konieczne do zrozumienia akcji filmu, włącz napisy angielskie, nigdy polskie. Możesz oglądać filmy długometrażowe lub seriale. Zacznij od takich, w których występuje stosunkowo proste słownictwo, dotyczące życia codziennego.

Konwersacje angielski za angielski

Kolejny sposób na poziomie średnio zaawansowanym to wymiana językowa. Możesz znaleźć drugą osobę (ewentualnie może to być nawet Polak czy Polka), która również uczy się języka angielskiego. Jest tutaj ważne, żeby osoby z tandemu były dopasowane pod względem poziomu językowego. W Internecie znajdziesz grupy wymiany umiejętności, a nawet serwisy przeznaczone do wymiany językowej. Prawdopodobnie obie strony będą popełniać błędy w mowie, ale nie chodzi tutaj o idealną poprawność, tylko o przełamanie bariery w mówieniu.

Poziom zaawansowany

Poziom zaawansowany jest najbardziej satysfakcjonujący w nauce języka, ponieważ mamy już świadomość własnych umiejętności i możemy poruszać się w anglojęzycznym świecie bardzo swobodnie.

Czytanie książek na interesujące nas tematy

Świetną metodą doskonalenia języka angielskiego dla zaawansowanych jest czytanie książek po angielsku – najlepiej takich, które nie zostały przetłumaczone na polski. Jest istotne, aby były to książki na tematy fascynujące nas do tego stopnia, że rzeczywiście chcemy mieć tą wiedzę, która jest dostępna tylko po angielsku. Nie musimy inwestować w drogie książki w angielskich antykwariatach czy księgarniach. W serwisie Amazon można zakupić e-booki już za kilka dolarów. Czytanie to jeden z lepszych sposobów, jak skutecznie nauczyć się angielskiego.

Nagrywanie siebie po angielsku

Jeśli jesteś osobą dość zaawansowaną, aby w miarę swobodnie mówić, możesz doskonalić się poprzez nagrywanie swoich wypowiedzi, a następnie odtwarzanie ich i kontrolę, gdzie popełniłeś błędy. W w mediach społecznościowych są nawet grupy, gdzie można dzielić się takimi nagraniami i liczyć na konstruktywną krytykę.

Publikowanie w social mediach po angielsku

Jeżeli dużą część swojego wolnego czasu spędzasz w serwisach społecznościowych, możesz zacząć publikować swoje posty w języku angielskim. Czy będzie to stresujące? Tak, będzie. Czy popełnisz mnóstwo błędów? Tak! Jednak dzięki temu zyskasz możliwość docierania do anglojęzycznych odbiorców i angażowania się w naturalne konwersacje. Publikowanie i komentowanie w Internecie tworzy bardziej naturalne środowisko nauki języka, niż dedykowane aplikacje czy książki.

Rozmowy z native speakerami

Wreszcie, wspaniałą okazją do poprawienia swojego angielskiego jest wyjazd za granicę i porozumiewanie się z native speakerami. W warunkach życia w innym kraju najszybciej przyswajamy język obcy, ponieważ jest potrzebny na co dzień do załatwiania spraw. Nasycone obcym językiem otoczenie bardzo łatwo sprawia, że zapamiętujemy nowe słowa i struktury gramatyczne.

W nauce języka angielskiego najistotniejsza jest samodyscyplina i motywacja. Warto wybierać takie aktywności, które budzą nasz entuzjazm, a nie są tylko przykrym przymusem. Czy znalazłeś takie na tej liście?

Dodaj komentarz