Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy na wysokości?

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy na wysokości?

Wykonywanie pracy na wysokości jest nie tylko trudne, ale też niebezpieczne. W trakcie jej realizacji należy pamiętać o zachowaniu ostrożności i odpowiednim wyposażeniu – od ubioru aż po sprzęt. Podczas działań na wysokości naszym priorytetem powinno być przestrzeganie podstawowych zasad BHP i to bez względu na to, czy wykonujemy pracę na zlecenie pracodawcy, czy też na prywatny użytek.

O wszystko powinniśmy zadbać już na etapie przygotowawczym. Często jednak przez pośpiech zapominamy o naszym bezpieczeństwie i skupiamy się na poprawnym wykonaniu zadania. O czym zatem powinieneś pamiętać, zanim podejmiesz się pracy na wysokości? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Zapraszamy!

Organizacja miejsca pracy na wysokości

Praca na znacznych wysokościach należy do jednej z najniebezpieczniejszych prac. W trosce o własne życie oraz zdrowie, a także osób znajdujących się w otoczeniu naszych podniebnych działań, powinniśmy konsekwentnie trzymać się ogólnych zasad bezpieczeństwa. W tym celu warto wyposażyć miejsce pracy w różnego rodzaju bariery zabezpieczające. My sami powinniśmy posiadać środki ochrony indywidualnej.

Każdy pracownik na wysokości powinien zatem posiadać kask chroniący głowę, odblaskową kamizelkę, dzięki której będzie widoczny oraz specjalne szelki i uprząż, które zatrzymają nas, jeśli omskie nam się noga i zaczniemy spadać. Bez takich podstawowych elementów nie powinniśmy podejmować się wykonywania pracy nad ziemią – nawet jeśli wykonujemy ją na własny użytek. Oczywiście podstawowe wyposażenie zależne jest od samej pracy. Inaczej powinien zabezpieczyć się dekarz, a inaczej osoba montująca reklamę na wysokim billboardzie.

Sprawny, certyfikowany sprzęt na wynajem

Środki ochrony indywidualnej oraz miejsca pracy są ważne. Podczas ich kompletowania nie należy jednak zapominać o sprzęcie. Wykonywanie pracy na wysokościach znacząco ułatwia podnośnik. Ze względu na cenę zakup takiego sprzętu nie jest jednak opłacalny – zwłaszcza jeżeli podnośnik nieprędko przyda nam się po raz kolejny. W razie potrzeby warto zatem zdecydować się na wynajem podnośnika  http://rent-expert.pl/, który ułatwi wykonanie naszego zadania. Możemy wynająć samo urządzenie albo z operatorem.

Decydując się na wynajem profesjonalnego sprzętu, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego sprawność, lecz także na certyfikaty bezpieczeństwa. Bez względu na to, czy jesteś właścicielem niewielkiej firmy, która wynajmuje taki sprzęt, czy osobą prywatną, która pożycza podnośnik na własny użytek, powinieneś pamiętać o bezpieczeństwie. Wprowadzenie i praktykowanie zasad BHP podczas pracy na wysokościach powinno być Twoim priorytetem.

Dodaj komentarz