Zawód pilarz, czyli jak zostać drwalem

Zawód pilarz, czyli jak zostać drwalem

Flanelowa koszula w kratę, wytarte jeansy, gęsta broda oraz duża siekiera – tak większość z nas wyobraża sobie typowego drwala. W rzeczywistości jednak zawód ten wygląda nieco inaczej niż przedstawia się to w mediach i różnorodnych środkach przekazu. Zawód drwala obecnie jest nazywany również zawodem pilarza. Z uwagi na niebezpieczny charakter tej pracy, przed jej rozpoczęciem wskazane jest ukończenie stosownego kursu, najlepiej za pośrednictwem profesjonalnej firmy szkoleniowej – http://www.centrumszkolen.net/. Jak wygląda proces przygotowania do zawodu pilarza? Jakie osoby sprawdzą się na tym stanowisku? Te i inne aspekty zawodu drwala wyjaśniamy w poniższym artykule. 

Na czym polega zawód pilarza? 

Czym zajmuje się pilarz? Jest to osoba, która odpowiada za ścinanie drzew, a także zajmuje się wstępną obróbką pozyskanego drewna w celu umożliwienia jego transportu. Oprócz tego dokonuje pomiaru i oznaczeń drzew, a w razie takiej potrzeby usuwa drzewa z zawalonych nimi dróg i ścieżek. Taki zakres obowiązków wpływa na fakt, że miejscem pracy pilarza jest przede wszystkim las. Z tego względu ważne jest, by osoba starająca się o takie stanowisko była przygotowana na wszelkie warunki, jakie mogą panować w lesie o różnych porach roku. 

Przygotowanie do zawodu pilarza

Zawód pilarza jest stosunkowo niebezpieczny, dlatego przed przystąpieniem do pracy w takim charakterze warto jest przejść odpowiedni kurs. Dzięki temu unikniemy wszelkich sytuacji, które mogłyby stanowić zagrożenie dla nas lub osób znajdujących się w pobliżu ścinki drzew. Podczas takiego szkolenia dowiadujemy się, jak skonstruowane są pilarki, jak odpowiednio z nich korzystać, a także jak je konserwować. Jest to doskonały sposób na profesjonalne przygotowanie się do wykonywania zawodu pilarza. Co więcej, po ukończeniu kursu otrzymujemy bezterminowe zaświadczenie kwalifikacyjne, które uprawnia nas do obsługi wszelkich dostępnych rodzajów pilarek. 

Kto sprawdzi się jako pilarz

Pilarzem mogą zostać osoby, które charakteryzują się przede wszystkim dużą wytrzymałością fizyczną. Podczas ścinki drzew możliwe są różne sytuacje, również te niebezpieczne, dlatego ważne jest, aby pilarz zawsze zachowywał spokój i był odporny na stres. Musi być gotowy do zmierzenia się z pracą w każdych warunkach, również na wysokościach. Powinien być także osobą odznaczającą się odpowiedzialnością i rozsądkiem. Jeśli zatem spełniasz wymagane kryteria, to możesz z powodzeniem starać się o pracę w tym zawodzie. Wystarczy ukończyć wspomniany kurs i wysokie zarobki oferowane na tym stanowisku będą w zasięgu Twojej ręki.

Dodaj komentarz