Najlepsze sposoby na usunięcie naprasowanki

Najlepsze sposoby na usunięcie naprasowanki

Znudził Ci się nadruk (tzw. naprasowanka) na jednym z Twoich ubrań? A może ten, który Ci się marzył, finalnie nie spełnił Twoich oczekiwań? W takim przypadku nie musisz jednak żegnać się z daną bluzą lub koszulką. Czy wiesz, że istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby pozbyć się niechcianego nadruku z ulubionego ubrania? A wszystko to można wykonać samemu w domu, łatwo i przyjemnie, bez jakiegokolwiek uszczerbku dla materiału.

Zasadniczo wyróżnia się dwa sposoby usuwania nadruku z odzieży:

  • usuwanie nadruku za pomocą środków chemicznych;
  • usuwanie nadruku metodą mechaniczną.

Usuwanie nadruku za pomocą środków chemicznych

Zastosowanie środków chemicznych na niechciany nadruk zapewnia dość wysoką skuteczność. Wykorzystywane do tego specjalistyczne preparaty mają za zadanie tzw. odspojenie kleju, na którym “trzymają się” nadruki. Jak wskazują specjaliści, sprawdzają się zwłaszcza w przypadku sitodruku. Niektóre z nich mogą jednak usunąć nawet nadruk wykonany z gumy.

Jednakże stosowanie środków chemicznych to raczej metoda dedykowana przede wszystkim dla osób lub firm zajmujących się usuwaniem nadruków profesjonalnie. Wynika to, chociażby z faktu, że preparaty tego typu są na ogół trudno dostępne, nie dostaniemy ich w każdym sklepie chemicznym, o innych sklepach nie wspominając. To jednak nie jest największy problem, bo zawsze można je zamówić przez internet. 

W tym przypadku trzeba mieć jednak na względzie inny czynnik – możliwość uszkodzenia tkaniny. Stosowane środki w niedoświadczonych rękach amatora mogą doprowadzić do tego, że owszem, nadruk zniknie, ale wraz z nim wszystko, co dotychczas podobało się nam w danej koszulce lub bluzie, bo tkanina, z jakiej są wykonane, straci swoje pierwotne właściwości. Inną wadą takiego rozwiązania jest również wysoka cena preparatów, których koszt może często przekroczyć cenę zakupu nowego ubrania.

Dlatego, zanim zdecydujemy się na wybór metody chemicznej, warto zastanowić się, czy jest to dla nas po pierwsze opłacalne oraz, czy na pewno czujemy się na siłach, aby podjąć się takiego wyzwania.

Usuwanie nadruku metodą mechaniczną

Niechcianą naprasowankę można za to śmiało usunąć mechanicznie i to przy pomocy rzeczy, które prawie każdy z nas ma na co dzień w swoim domu. W gruncie rzeczy wszystko polega na odpowiednim podgrzaniu nadruku. Do całego procesu będziesz potrzebować:

  • żelazka;
  • kawałka papieru do pieczenia
  • nożyka do papieru.

Usunięcie nadruku można wykonać w kilku prostych krokach:

  1. Rozłóż ubranie w wygodnym do prasowania miejscu – jeżeli nie posiadasz deski do prasowania, najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj po prostu stół lub ława.
  2. Rozgrzej żelazko (temperatura nie może być jednak zbyt wysoka, bo może to doprowadzić do roztopienia nadruku lub nawet uszkodzenia całego ubrania).
  3. Nałóż na nadruk papier do pieczenia.
  4. Ostrożnie przesuwaj żelazko po każdym fragmencie naprasowanki, aby odpowiednie podgrzać cały nadruk.
  5. Usuń papier i przy pomocy nożyka delikatnie, rozpoczynając od krawędzi nadruku, przystąp do odrywania poszczególnych fragmentów.

Pamiętaj jednak, że do wszystkiego trzeba podejść z odpowiednio dużą dozą cierpliwości, bo niewykluczone, że zaistnieje konieczność ponownego “prasowania” , gdy na materiale pozostaną jakieś fragmenty nadruku. Całą procedurę już znasz, więc powodzenia!

Ile kosztuje usunięcie naklejki z ubrania?

Ważne jest, aby wiedzieć, ile będzie kosztować usunięcie naklejki z ubrania. Oprócz wspomnianych wyżej sposobów usuwania niechcianej już naklejki z ubrania istnieją także inne domowe sposoby np. z użyciem suszarki do włosów, żyletki lub zmywacza chemicznego. 

Koszt usunięcia naklejek z ubrań zależy od rodzaju materiału, z którego wykonana jest odzież. Na przykład, jeśli ubranie jest wykonane z jedwabiu lub satyny, będzie to droższe niż w przypadku bawełny lub poliestru. Ze względu na delikatność tych tkanin lepiej jest zachować szczególną ostrożność w trakcie usuwania naprasowanki. Dobrym pomysłem będzie powierzenie tego zadania specjalistom.

Ważne jest, aby wiedzieć, ile będzie kosztować usunięcie naklejki z ubrania, abyś mógł zdecydować, czy powinieneś kupić nowy artykuł, czy nie. 

Jak szybko i łatwo wykonać niestandardowe naklejki na ubrania?

Usunięcie starej naklejki z ubrania nie zawsze oznacza, że nie chcemy na ulubionej bluzce mieć jej innej wersji. Warto zatem rozejrzeć się za nową naklejką, którą nawet możesz wykonać samodzielnie.

Jeśli chcesz zrobić własne naklejki na ubrania, proces nie jest taki trudny. Możesz użyć drukarki i trochę papieru lub użyć specjalnego urządzenia i programu. Kreator naklejek to łatwy sposób na tworzenie niestandardowych naklejek na ubrania. Wszystko, co musisz zrobić, to przesłać projekt, ustawić rozmiar i nacisnąć “drukuj”! 

Możesz to również zrobić ręcznie. Najpierw wytnij projekt naklejki na kartce papieru. Następnie użyj markera permanentnego, aby narysować części, których nie potrzebujesz, aż uzyskasz zarys swojego projektu. Następnie wytnij wszystkie części do swojego projektu i użyj ich do pokrycia dowolnego obszaru odzieży, który wymaga naklejek! Przyklej to!

Zalety noszenia naklejki na ubraniach

Noszenie naklejek na ubraniach jest nie tylko dla dzieci. To świetny sposób na pokazanie swojej osobowości i nastroju. Najlepiej umieścić naklejkę z przodu koszulki, w pobliżu klatki piersiowej. Dzięki temu masz pewność, że będzie to widoczne, gdy założysz podkoszulek lub t-shirt. Naklejki można umieścić również z tyłu koszulki. Jeśli masz naklejkę, której chcesz użyć, upewnij się, że jest to naklejka dwustronna. W ten sposób, kiedy go nosisz, możesz widzieć z obu stron.

Dodaj komentarz