Trampolina ogrodowa dla zdrowia

Trampolina ogrodowa dla zdrowia

Trampoliny ogrodowe to rozwiązanie dla każdego – i dla dzieci, i dla dorosłych. Zobacz, czemu mogą się przysłużyć i jak wybrać najbezpieczniejszą.

Trampoliny ogrodowe – korzyści dla zdrowia

Rosnąca popularność trampolin sprawia, że są one coraz szerzej dostępne na rynku. Otwierają się specjalne parki, w których można skakać na trampolinie do woli. Największy plusem skoków na trampolinie jest to, że pracują wtedy wszystkie mięśnie naszego ciała. Według badań skakanie na trampolinie jest o 68% skuteczniejsze niż jogging.

To tylko dodatkowo przemawia za tym, żeby zainstalować własną trampolinę ogrodową i cieszyć się możliwością aktywności fizycznej o dowolnej porze.

Jakie korzyści przynosi ćwiczenie na trampolinie? Oto kilka sprawdzonych rzeczy, które dają ćwiczenia na trampolinie:

  •         praca wszystkich mięśni,
  •         wzmocnienie komórek i serca,
  •         poprawa metabolizmu,
  •         usprawnienie pracy mózgu,
  •         wzmocnienie układu immunologicznego,
  •         oczyszczenie układu limfatycznego,
  •         zmniejszenie bólu kości i stawów, a także bólów głowy,
  •         dotlenienie skóry,
  •         spowolnienie procesów starzenia się skóry.

Skakanie na trampolinie sprawia, że całe ciało staje się bardziej wytrzymałe, zwiększa się kondycja. Warto także zaznaczyć, że podejmowanie aktywności fizycznej zawsze sprawia, że z dnia na dzień ma się na nią coraz większą ochotę.

Trampolina ogrodowa – dobierz dobrze

Trampolina ogrodowa to bardzo popularne rozwiązanie. Mimo że kojarzy się ona z „zabawką dla dzieci”, dobranie odpowiednich parametrów sprawia, że bez problemu mogą na niej skakać także dorośli.

Planując zakup trampoliny ogrodowej, najpierw weź pod uwagę to, jakie są rozmiary Twojego ogrodu, w jakim miejscu chciałbyś postawić trampolinę i jaka jej wielkość będzie odpowiednia do dostępnej przestrzeni. Dzięki temu na samym początku odrzucisz to, co się nie sprawdzi i dalsze poszukiwania będą prostsze. Częstym błędem wśród kupujących trampolinę ogrodową jest fakt, że decydują się na taki rozmiar, który zajmuje całą dostępną przestrzeń, tym samym tracąc pustą ogrodową przestrzeń. Pamiętaj, że trochę wolnego miejsca zawsze się przydaje i pozwala odetchnąć w ogrodzie zamiast zmuszać do brodzenia między wszystkimi jego elementami.

Trampolina ogrodowa – bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to najważniejsza kwestia, jaką się podejmuje, kiedy na tapet wchodzą trampoliny ogrodowe. Aby o nie zadbać, należy wcześniej przemyśleć, jakie elementy trampoliny się wybierze.

Przede wszystkim powinna być wyposażona w schodki metalowe, które ułatwiają schodzenie i wychodzenie, zwłaszcza dzieciom, które są niskie.

Warto się także zastanowić nad tym, którą siatkę zabezpieczającą wybierzemy. Siatka wewnętrzna przyda się zwłaszcza w przypadku maluchów do 3. roku życia, ponieważ dodatkowo zawęży przestrzeń skoków i uchroni przed uderzeniem o mocowanie. Siatka zewnętrzna zabezpiecza przed wypadnięciem i powinna wystarczyć w przypadku starszych dzieci oraz dorosłych.

Trampolina ogrodowa to przydatne narzędzie do rozwoju kondycji fizycznej. Sprawdza się i w przypadku dzieci, i dorosłych. Warto się zastanowić nad jej przydatnością i pozwolić sobie na odrobinę dziecięcych chwil we własnym ogrodzie.

Dodaj komentarz