Ubranka dla psa – czy czworonożny przyjaciel powinien je nosić?

Ubranka dla psa – czy czworonożny przyjaciel powinien je nosić?

Kilkadziesiąt lat temu, w niektórych regionach Polski, nie do pomyślenia było to, aby pies mieszkał w domu, albo posiadał własną garderobę. Intensywny rozwój w wielu dziedzinach życia, a także większa świadomość związana z hodowlą psów oraz wpływem naszych zachowań na ich psychikę sprawiła, że dziś nikogo nie dziwi już piesek paradujący sobie beztrosko w kurteczce, czy innym ubranku.

Z jednej strony można pomyśleć, że psy nie potrzebują ubrania. Posiadane przez nie futro odpowiedzialne jest przecież za ochronę przed mrozami, wiatrem i deszczem. Istnieją jednak rasy psów, których futro nie gwarantuje skutecznej ochrony przed chłodem. Ubranka dla psa pomagają zatem zabezpieczyć – zwłaszcza młode szczeniaki o krótkiej sierści – przed chłodem.

Ubranko dla szczeniaka – jakie powinno być?

Malutkie i nabywające dopiero swoją naturalną odporność szczeniaki są najczęściej ubrane w ubranka. I chyba nikogo to nie dziwi, zwłaszcza gdy malutki i czworonożny przyjaciel zaraz po wyjściu na spacer w chłodnym poranek cały się trzęsie. To dlatego, że młody pies nie ma jeszcze do końca wykształconej ciepłej i chroniącej go przed chłodem sierści. Przyzwyczajony do siedzenia w cieple przy matce, a później naszego domu, piesek niezbyt chętnie wychodzi na spacery. W przełamaniu tej bariery pomoże ciepłe ubranko dla psa. Przed jego kupieniem pamiętaj jednak o tym, aby wybrać prawidłowy rozmiar.

W zbyt dużym ubranku szczeniak być może i będzie wyglądał dość zabawnie i słodko, jednak co chwilę będzie się on zatrzymywał, ponieważ z ubranka będą wypadały mu łapki. Z kolei zbyt ciasne ubranko będzie szczenię uwierało. W najgorszym wypadku w niektórych miejscach (np. na tzw. łokciu psa, który znajduje się z przodu łap pod klatką piersiową) mogą pojawić się bolesne dla psa obdarcia. Jeżeli więc Twój pies ucieka na widok ubranka, to jest to jasny sygnał, że coś jest z tym okryciem nie tak.

Ubranka dla psa – jakie rasy potrzebują dodatkowej ochrony przed chłodem?

Szczeniaki każdej rasy to nie jedyne psy, które potrzebują dodatkowej ochrony przed chłodem. Ubranka potrzebują także dorosłe rasy psów, które cechuje krótka sierść. Ubranko dla psa bardzo przydatne okaże się także dla tych piesków, które z różnych przyczyn albo nie posiadają futra, albo mają wyjątkowo mało futerka pod brzuchem, na łapach lub w ich okolicy.

Dla średnich i małych ras psów noszenie ubranek jest w szczególności zalecane – zwłaszcza wśród yorków, maltańczyków, czy chihuahua’y, u których ryzyko wystąpienia hipotermii w zimę jest szczególnie wysokie. Na ubranko powinniśmy się także zdecydować wtedy, gdy nasz pies trzęsie się na każdym spacerze na dworze.

Dodaj komentarz