Zagrożona ciąża – jakie są jej przyczyny i objawy oraz najczęstsze zalecenia lekarzy

Zagrożona ciąża – jakie są jej przyczyny i objawy oraz najczęstsze zalecenia lekarzy

Czasem w czasie trwania ciąży pojawiają się poważne komplikacje, które lekarz może uznać za ciążę zagrożoną. Grozi to poronieniem lub przedwczesnym porodem, dlatego trzeba jak najszybciej podjąć wszelkie środki ostrożności, wykonać konieczne badania a przede wszystkim pozostać pod stałą opieką lekarza prowadzącego ciążę.

Objawy ciąży zagrożonej

Nie wszystkie objawy muszą świadczyć o ciąży zagrożonej, jednak na niektóre z nich trzeba zwrócić szczególna uwagę. Jeśli pojawią się obrzęki, bóle brzucha czy wzrost ciśnienia krwi powinnaś jak najszybciej skonsultować swoje spostrzeżenia z lekarzem. Również krwawienia z pochwy czy wydzielina o nietypowym kolorze lub zapachu powinna Cię zainteresować. Koniecznie kontaktuj się ze specjalistą, gdy tylko zauważysz, że z Twoim ciałem dzieje się coś nietypowego.

Przyczyny ciąży zagrożonej

Tak naprawdę kwestii, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia ciąży zagrożone jest dość sporo. Oczywiście używki takie jak alkohol czy papierosy zdecydowanie negatywnie wpływają na przebieg ciąży, jednak często wszelkie komplikacje niekoniecznie mają związek ze stylem życia kobiety ciężarnej. Wiek przyszłej mamy także ma tutaj znaczenie. Im starsza kobieta, tym większe ryzyko poronienia. Wiek około 40 lat już kwalifikuję kobietę do grupy ryzyka. Również wszelkie wady anatomiczne, takie jak nieprawidłowa budowa szyjki macicy mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu lub poronienia. Zmiany hormonalne także mają wpływ na przebieg ciąży. Na przykład niedobór progesteronu uniemożliwia zarodkowi zagnieżdżenie się oraz utrzymanie ciąży.

Zalecenia

Najważniejsze jest pozostanie pod stałą opieka lekarza i stosowanie się do jego wszelkich zaleceń. Przede wszystkim ważne jest aby ograniczyć lub całkowicie unikać aktywności fizycznej. Czasem niestety konieczne jest leżenie w łóżku aż do porodu, a wstawanie jest wyjątkowo obciążające dla organizmu ciężarnej kobiety. Niekiedy kobieta dostaje skierowanie do szpitala na oddział patologii ciąży, gdzie musi pozostać aż do jej zakończenia lub do momentu, kiedy sytuacja powróci do normy.

Dodaj komentarz