Zdrowie a wygląd naszego języka

Zdrowie a wygląd naszego języka

Język prawdę ci powie

Niepokojący wygląd języka wielu osobom spędza sen z powiek. Już noworodkom i niemowlętom lekarze starannie oglądają jamę ustną, badając język w poszukiwaniu pleśniawek, aft czy innych niepożądanych objawów, które mogłyby wskazywać na chorobę, tłumaczyć słaby apetyt, itp. Według chińskiej medycyny ludowej oglądanie języka jest ważnym elementem diagnozy lekarskiej, od której powinno zaczynać się badanie, bowiem właśnie wygląd tego narządu u człowieka może wskazywać na niewłaściwe działanie konkretnych narządów. I tak przykładowo zielony nalot na języku oznacza najpewniej problemy z funkcjonowaniem wątroby.

Nalot na języku – czy oznacza chorobę?

Jednym z objawów chorobowych może ale nie musi być nalot na języku. Nie zawsze powinien być od razu traktowany jako sygnał, że coś jest nie w porządku z naszym zdrowiem. Człowiek codziennie spożywa różnego rodzaju pokarmy i napoje, a ich pozostałości, nawet mikroskopijne, są wspaniałą pożywką dla rozwoju miliardów bakterii.

Jeśli jednak poza zmianą koloru języka towarzyszy nam ból, świąd czy pieczenie, warto zamiast próbować samemu stawiać sobie diagnozę udać się do specjalista, który podejdzie do problemu holistycznie i zbada nas pod każdym kątem.

Kolorowy język

Najbardziej popularny nalot na języku występuje w kolorze białym. Istnieją jednak też różne inne niepokojące kolory nalotu na języku, które mogą byś symptomem chorób lub dolegliwości opisanych poniżej:

  • brązowy lub ciemnobrązowy język – wśród prozaicznych powodów wywołujących taką barwę języka znajdziemy nadmierne spożywanie kawy, herbaty czy papierosów. Taki kolor języka może wskazywać na różne problemy związane z układem trawiennym, takie jak kamica pęcherzyka żółciowego, nieżyt żołądka czy choroba dwunastnicy. Może być to też sygnał nadmiernego nagromadzenia się toksyn w organizmie.
  • fioletowy język – język purpurowy czy wręcz siny może oznaczać duże deficyty witamin z grup B (B2 czy B12). Wtedy odczuwa się również zmęczenie i apatię.
  • żółty język – najczęściej zwiastuje problemy z kwasami żołądkowymi, które cofają się do przełyku. Problem ten jest nazywany refluksem żołądkowym. Żółty nalot może również oznaczać chorobę wrzodową żołądka. Jednak tak jak w przypadku nalotu w kolorze brązowym, taki język będzie normą u tych, co nadużywają kofeiny, papierosów lub spożywają za dużo pikantnych potraw z przyprawami typu kurkuma czy curry.
  • zielony język – tak jak wspomniano powyżej, zielony nalot na języku może wskazywać na osłabienie wątroby, szczególnie jeśli pojawiają się też na nim nietypowe krostki czy zgrubienia
  • szary język – może być oznaką niedoboru żelaza lub anemii. Jeśli dodatkowo obecne są pęcherzyki, wskazuje to na zakażenie wirusem opryszczki.
  • czarny język – oznacza choroby nerek, ale tylko jeśli występują objawy takie jak wymioty, ból, obrzęki nóg

Każdy niepokojący nas nalot na języku wymaga konsultacji z lekarzem. Pamiętajmy również o odpowiedniej higienie jamy ustnej, która powinna obejmować także regularne szczotkowanie języka.

Dodaj komentarz