Brogsy męskie – na jakie okazje się sprawdzą? 

Brogsy męskie – na jakie okazje się sprawdzą? 

Brogsy to wyjątkowy rodzaj obuwia. Co ciekawe, jeszcze w XX wieku były uważane za mało eleganckie, jednak obecnie są stylowym wyborem do garnituru i nie tylko. Warto przy tym wiedzieć, że określenie brogsy nie odnosi się do sposobu szycia cholewki, ale do charakterystycznych zdobień. Czym wyróżniają się brogsy męskie i w jakich okazjach sprawdzą się najlepiej? 

Brogsy męskie – krótka historia męskiego obuwia 

Buty garniturowe typu brogsy wywodzą się z Irlandii i Szkocji, gdzie noszone były już w średniowieczu. Jednak aż do XX wieku były uważane za mało elegancki wybór i kojarzone były raczej z klasą niższą. Jednak moda się zmienia i dziś brogsy są uznawane za stylowy dodatek do garnituru i nie tylko. Czym się wyróżniają? 

Cechą charakterystyczną dla tego typu butów są delikatne zdobienia. Otworki na brzegach i czubku butów tworzą stylowe wzory, czy wiesz jednak, że pierwotnie dziurki miały tylko praktyczne zastosowanie? Otworki miały służyć do szybszego suszenia butów, gdyż w Irlandii i Szkocji deszcz był nieodłącznym elementem krajobrazu. Obecnie wzorki z dziurek mają zastosowanie estetyczne, a brogsy stały się synonimem elegancji. 

Rodzaje brogsów męskich – który model wybrać? 

Brogsy męskie możemy podzielić ze względu na przyszwę, czyli część składową cholewki oraz typ zdobienia. W tym pierwszym przypadku wyróżnia się przyszwę zamkniętą i otwartą. Zamknięta przyszwa najczęściej stosowana jest w oksfordach, natomiast otwartą możemy zobaczyć w derbach. Warto przy tym wiedzieć, że otwarta przyszwa obniża poziom elegancji. Tego typu obuwie zakładamy więc na mniej formalne wydarzenia. Jeśli jednak zależy Ci, żeby być jak najbardziej eleganckim, to postaw na przyszwę zamkniętą, taka, jaka jest przy ażurowych oksfordach. 

Drugi podział brogsów odnosi się do zdobień. Podstawowe dwa modele to brogsy pełne i niepełne. Pełne brogsy męskie mają zdobienia ciągnące się przez całą cholewkę, żeby na nosku stworzyć literę ‘W’. Taki model butów nadaje się na mniej formalne okazje. Im więcej zdobień, tym niższy poziom elegancji. Pamiętaj, że minimalizm i prostota to najlepsi przyjaciele elegancji i klasy. 

Jeśli zależy Ci na pełnej elegancji, to postaw na półborgsy lub ćwierćbrogsy. Te pierwsze mają zdobienia na nosku, które tworzą prostą linię. Z kolei ćwierćbrogsy są najbardziej formalne. Zdobienia są pojedyncze i znajdują się tylko na nosku. Pozostała część buta jest gładka i nieażurowana. To najbardziej eleganckie rozwiązanie, jakie możesz wybrać. 

Dodaj komentarz