Zachowanie płynności finansowej firmy to jedno z trudniejszych wyzwań stojących przed przedsiębiorcą. Opóźniające się wpłaty kontrahentów potrafią pokrzyżować plany. Rozwiązaniem tego problemu jest faktoring. Wiele osób z pewnością zadaje sobie teraz pytanie faktoring co to jest? Postaramy się to wyjaśnić w poniższym artykule.
Faktoring – co to jest?
Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że utrzymanie odpowiedniej pozycji na rynku nie jest możliwe bez płynności finansowej. Zakup nowych towarów czy półproduktów, wypłata wynagrodzeń dla pracowników, opłata składek ZUS i podatków – do tego wszystkiego potrzebne są środki pieniężne. Brak wpłat od kontrahentów może znacznie utrudnić sprawę, jednak istnieje doskonałe wyjście z tej sytuacji. Wystarczy skorzystać z usługi faktoringu, która jest często dostępna w ofertach banków i innych instytucji finansowych. Na czym dokładnie polega taka usługa i w jakich przypadkach będzie dobrym rozwiązaniem? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Jak działa faktoring?
Jeśli szukasz właściwej metody finansowania bieżącej działalności, doskonale trafiłeś. Faktoring to usługa, która polega na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności istniejących na podstawie wystawionych faktur. Oznacza to, że przedsiębiorstwo może w bardzo szybkim czasie po wystawieniu faktury korzystać ze środków pochodzących ze sprzedaży określonych produktów czy usług. Dzięki temu przedsiębiorstwo nie musi martwić się terminem płatności znajdującym się na fakturze i czekać na przelew od kontrahenta. Partnerzy handlowi przedsiębiorstwa przelewu dokonują na konto firmy faktoringowej. Instytucja finansowa staje się więc pewnym pośrednikiem między przedsiębiorstwem a jego kontrahentami.
Czy faktoring to dobre rozwiązanie dla firmy?
Faktoring sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie, w przypadku którego osobom zarządzającym zależy na sprawnym przepływie środków. Dzięki niemu możemy uniknąć zatorów płatniczych i zmniejszyć ewentualne ryzyko niewypłacalności. Dużą zaletą jest fakt, że faktoring funkcjonuje tak naprawdę w wielu odsłonach – nie istnieje wyłącznie jeden model faktoringu. Firmy oferujące taką usługę zdają sobie sprawę z różnorodnych potrzeb przedsiębiorstw.
W ich ofertach znajdziemy więc m.in. faktoring ukryty, czyli taki, o którym nie dowiadują się kontrahenci. Oprócz tego do dyspozycji mamy również faktoring, w przypadku którego firma faktoringowa nie przejmuje ryzyka niewypłacalności partnera handlowego. Takie oferty wiążą się zwykle z niższymi opłatami i mniejszą ilością formalności. Możliwości jest jednak znacznie więcej – zanim wybierzemy jeden konkretny rodzaj, warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi opcjami.