Jak robić dobre zdjęcia telefonem – 5 najlepszych rad

Jak robić dobre zdjęcia telefonem – 5 najlepszych rad

W dzisiejszych czasach, aby robić dobre zdjęcia, nie trzeba już kupować profesjonalnego aparatu fotograficznego. Jeśli robienie zdjęć traktujesz tylko jako hobby i od czasu do czasu chcesz porobić zdjęcia to w zupełności wystarczy Ci dobry smartfon, który ma funkcję aparatu. Jednak zanim przystąpisz do fotografowania swoim telefonem, warto poznać kilka zasad, które pomogą Ci uzyskać jak najlepszy efekt Twoich starań. Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 rad jak robić dobre zdjęcia telefonem komórkowym.

Dbaj o obiektyw

Tak samo, jak w przypadku profesjonalnych lustrzanek tak i w przypadku naszych smartfonów w robieniu zdjęć najważniejszy jest obiektyw. To właśnie dzięki niemu powstają zdjęcia i warto zadbać o niego w odpowiedni sposób. Jeśli chcesz, aby Twoje fotografie zawsze były wyraźne, przed każdym użyciem aparatu najpierw wyczyść jego obiektyw. W ciągu dnia stale dotykamy telefonu i szkiełka aparatu. Mogą się więc na nim pojawić smugi lub drobne zanieczyszczenia, które będą źle wpływać na jakość zdjęć. Jeśli zależy Ci na tym, aby w stu procentach wykorzystać możliwości, jakie daje Ci Twój sprzęt, przetrzyj obiektyw miękką ścierką, która usunie zabrudzenia.

Korzystaj ze światła

Jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcia były odpowiednio doświetlone, staraj się robić je blisko źródeł światła. Jeśli akurat jesteś na dworze, nie powinieneś mieć z tym problemu. Jednak jeśli chcesz zrobić jakieś zdjęcie w domowym zaciszu, lepiej jest podejść do okna i skorzystać z naturalnych promieni słonecznych. Zdjęcia nie będą dzięki temu wychodzić ciemne i zamazane. Należy jednak unikać mocnego i ostrego światła, które może powodować, że zdjęcia będą prześwietlone. Staraj się umieszczać przedmiot, który chcesz sfotografować w taki sposób, aby padało na niego miękkie i rozproszone światło.

Ustawiaj ostrość samodzielnie

Kluczem udanych zdjęć jest między innymi ostrość. Na nic zdadzą się Twoje próby łapania odpowiedniego światła, jeśli zdjęcie będzie po prostu nieostre. Większość telefonów posiada opcję automatycznego ustawiania ostrości. Jest to dobra funkcja, jednak nie zawsze działa tak jak powinna. Dobrze jest czasem samemu spróbować ustawić ostrość, aby uzyskać efekt, na którym nam zależy. Dzięki temu możesz uzyskać głębie i rozmycia, których nie powstydziłby się żaden profesjonalny fotograf.

Staraj się nie ruszać

Zanim naciśniesz spust migawki, upewnij się, że stoisz nieruchomo. Nawet najlepiej ustawiona ostrość na nic się zda w momencie, gdy lekko poruszysz ręką. Jeśli nie jesteś w stanie utrzymać telefonu nieruchomo, możesz pomyśleć o zakupie specjalnego statywu do telefonu. Nie jest to duży koszt, a pozwoli Ci to wykonywać ostre zdjęcia.

Korzystaj z aplikacji

Surowe zdjęcie bez obróbki, rzadko kiedy potrafi naprawdę zachwycić. Nawet profesjonaliści używają specjalnych programów, aby nieco uatrakcyjnić swoje zdjęcia. Tego, czego nie jesteś w stanie zmienić w ustawieniach swojego smartfona możesz dopracować w darmowych aplikacjach na telefon. Jest ich tyle, że z pewnością znajdziesz taką, która jest w stanie spełnić Twoje wymagania. Możesz w nich ustawiać kontrast, jasność, ekspozycje, a nawet dodawać różnego rodzaju efekty np. rozmycie.

Dodaj komentarz