Ból w klatce piersiowej: serce czy stres? Najczęstsze przyczyny bólu

Ból w klatce piersiowej: serce czy stres? Najczęstsze przyczyny bólu

Wiele różnych problemów z sercem może prowadzić do duszności. Może ona wystąpić nagle lub stopniowo z upływem czasu. Może również występować tylko podczas aktywności fizycznej lub w sytuacjach stresowych. Nigdy nie należy ignorować niewyjaśnionej zadyszki, ponieważ może ona być spowodowana poważną chorobą podstawową. W przypadku wystąpienia duszności należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Jeśli masz obawy dotyczące zdrowia serca, najważniejsza jest wizyta u kardiologa. Objawy chorób serca są bardzo zróżnicowane i konieczna jest kompleksowa ocena w celu zidentyfikowania i leczenia problemów. Niewyjaśniona duszność może sygnalizować ukryty problem ze strukturą lub funkcją serca. Poniżej znajduje się lista potencjalnie poważnych i często diagnozowanych chorób serca, które mogą objawiać się dusznością.

Choroba tętnic wieńcowych

Dwie główne tętnice wieńcowe, lewa główna i prawa tętnica wieńcowa, dostarczają krew do serca. W tętnicach tych mogą wystąpić problemy prowadzące do poważnych i potencjalnie zagrażających życiu stanów. Choroba wieńcowa (CAD) jest najczęstszym rodzajem choroby serca w USA, rozwija się, gdy w ścianach tętnic wieńcowych gromadzi się płytka miażdżycowa prowadząca do zwężenia, a w końcu do niedrożności tych tętnic.

Te bogate w cholesterol złogi tłuszczowe (blaszki miażdżycowe) zmniejszają przepływ krwi do mięśnia sercowego, prowadząc do stanu zwanego dławicą piersiową i zwiększając ryzyko zawału serca. Objawy mogą pojawić się dopiero po znacznym zmniejszeniu przepływu krwi. Duszność, zwłaszcza podczas wysiłku, może być nietypowym objawem dławicy piersiowej i może być spowodowana leżącą u jej podłoża CAD.

Zawał serca

Zawał serca występuje, gdy mięsień sercowy nie otrzymuje wystarczającej ilości natlenionej krwi i składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania.

Niestety, do momentu wystąpienia zawału serca możesz nie mieć żadnych objawów CAD. Dlatego tak ważne jest nawiązanie silnej, opartej na współpracy relacji z lekarzem prowadzącym i regularne wykonywanie zalecanych badań kontrolnych w celu zapobiegania i wczesnego wykrywania chorób serca. Jest to szczególnie ważne, jeśli występują u Ciebie czynniki ryzyka CAD, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, palenie tytoniu i rodzinne występowanie choroby wieńcowej. Podczas gdy ból w klatce piersiowej jest najczęstszym objawem zawału serca, pacjenci, zwłaszcza kobiety, mogą odczuwać przede wszystkim duszności i pogłębiające się zmęczenie. Możesz zauważyć spadek energii lub zadyszkę po minimalnej aktywności, co możesz przypisać starzeniu się, brakowi aktywności fizycznej lub przyrostowi masy ciała, ale mogą to być wczesne, subtelne objawy choroby serca lub zawału serca.

przyczyny bólu serca

Niewydolność serca

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na krew, tlen i inne składniki odżywcze. Przyczyną tego stanu jest albo chory mięsień sercowy, który jest zbyt słaby, aby pompować wystarczającą ilość krwi do organizmu (niewydolność serca z obniżoną frakcją wyrzutową), albo gruby, sztywny mięsień sercowy, który nie rozluźnia się wystarczająco, aby zostać wypełniony krwią (niewydolność serca z zachowaną frakcją wyrzutową).

Duszność jest najczęstszym objawem niewydolności serca. Jest to niepokojące uczucie, które może powodować uczucie duszenia się. Duszność pojawia się początkowo przy wysiłku, ale może się stopniowo pogarszać, a w ciężkich przypadkach może występować również w spoczynku. Zazwyczaj jest gorsza w pozycji leżącej płasko na plecach, a pacjenci czasami budzą się ze snu i siadają, aby złapać oddech.

Zapalenie osierdzia

Osierdzie to dwie cienkie warstwy tkanki, które otaczają serce, a zapalenie tej tkanki nazywane jest zapaleniem osierdzia. Jeśli masz zapalenie osierdzia, możesz odczuwać ból w klatce piersiowej i duszności. Infekcje wirusowe i zaburzenia autoimmunologiczne mogą powodować zapalenie osierdzia. Zapalenie osierdzia zazwyczaj ustępuje samoistnie, ale może być poważne lub stać się przewlekłe, dlatego ważne jest, aby zidentyfikować i leczyć jego przyczynę.

Jakie są fizyczne objawy lęku?

Lęk jest odczuwany przez każdego inaczej i może wpływać na nasze ciało w różny sposób. Oto niektóre z fizycznych objawów lęku, których możesz doświadczyć:

 • szybszy, płytszy oddech
 • złe samopoczucie
 • ucisk lub ból w klatce piersiowej
 • kłucie w palcach u rąk i nóg
 • uczucie omdlenia lub zawroty głowy
 • napięte mięśnie i bóle głowy
 • pocenie się
 • szybkie, dudniące lub nieregularne bicie serca
 • podwyższone ciśnienie krwi
 • trudności z zasypianiem
 • częstsza potrzeba korzystania z toalety
 • burczenie w brzuchu.

W jaki sposób lęk może wpływać na Twoje myśli i uczucia?

To, w jaki sposób lęk wpływa na Twoje samopoczucie, różni się w zależności od osoby. Możesz:

 • obawiać się najgorszego
 • czuć się spiętym, nerwowym i zdenerwowanym
 • obawiasz się, że coś jest nie tak z twoimi płucami lub sercem
 • rozpamiętywanie negatywnych doświadczeń lub ciągłe myślenie o jakiejś sytuacji
 • drętwienie
 • czuje się niespokojny
 • niemożność skoncentrowania się.

Ataki paniki

Ataki paniki występują wtedy, gdy normalna reakcja organizmu na strach, stres lub podniecenie jest przesadzona i dochodzi do gwałtownego nagromadzenia reakcji fizycznych. Twój oddech przyspiesza, a ciało uwalnia hormony, przez co serce bije szybciej, a mięśnie napinają się. Podczas ataku paniki możesz mieć wrażenie, że nie możesz oddychać i

 • masz walące serce
 • mdłości
 • pocić się
 • czuć się niedobrze
 • mieć trzęsące się kończyny
 • czuć, że nie jest się połączonym ze swoim ciałem.

Ataki paniki mogą występować regularnie lub mogą zdarzyć się raz i nigdy więcej. Mogą być bardzo przerażające, jeśli czujesz, że nie możesz oddychać. Możesz również wpaść w panikę, jeśli zaostrzenie objawów obejmuje uczucie większej niż zwykle zadyszki. Niepokój z kolei sprawi, że poczujesz się jeszcze bardziej zdyszany.

Podczas ataku paniki ludzie często nadmiernie oddychają lub hiperwentylują się. Jeśli w odpowiedzi na atak paniki zaczniesz oddychać zbyt szybko, możesz wdychać więcej tlenu, niż potrzebuje Twój organizm. Kiedy to robisz, delikatna równowaga gazów w płucach zostaje zachwiana. Pewna ilość dwutlenku węgla zwykle pozostaje we krwi. Jeśli zbyt często wdychasz zbyt dużo powietrza, dwutlenek węgla jest wypychany przez płuca, a to wpływa na komunikaty, które mózg otrzymuje, by nakazać Ci oddychanie.

Jak atak serca może przebiegać bezgłośnie?

Cichy zawał serca jest taki sam jak każdy inny – i tak samo szkodliwy. Twoje serce potrzebuje do pracy krwi bogatej w tlen. Jeśli płytka nazębna (składająca się z tłuszczu, cholesterolu i innych substancji) odkłada się w tętnicach doprowadzających krew do serca, przepływ krwi może zostać znacznie lub całkowicie odcięty. Im dłużej serce nie ma przepływu krwi, tym więcej szkód powstaje. Ponieważ ciche zawały serca mogą pozostać niezauważone, mogą powodować znaczne szkody. A bez leczenia może być śmiertelny.

Dobra wiadomość jest taka, że możesz się przygotować, znając te 4 ciche oznaki zawału serca.

 1. Ból, ucisk, uczucie pełności lub dyskomfortu w klatce piersiowej

Czasami ból spowodowany zawałem serca jest nagły i intensywny, co sprawia, że łatwo go rozpoznać i uzyskać pomoc. Ale co z sytuacją, kiedy tak nie jest?

Większość ataków serca w rzeczywistości wiąże się jedynie z łagodnym bólem lub dyskomfortem w centrum klatki piersiowej. Możesz również odczuwać ucisk, ściskanie lub uczucie pełności. Objawy te zwykle zaczynają się powoli, mogą ustępować i powracać.

Może to być skomplikowane, ponieważ objawy te mogą być związane z czymś mniej poważnym, takim jak zgaga. Ty jednak najlepiej znasz swoje ciało. Jeśli czujesz, że coś jest nie w porządku, musisz zostać oceniony przez lekarza lub nawet udać się na pogotowie.

 1. Dyskomfort w innych częściach ciała

Zawał serca nie dotyczy tylko serca – jego skutki możesz odczuwać w całym ciele. Może to jednak sprawić, że rozpoznanie ataku serca będzie mylące. Mogą Państwo odczuwać ból lub dyskomfort w następujących miejscach

 • Ramiona (jedno lub oba)
 • pleców
 • Szyi
 • Szczęki
 • Żołądka

Objawy te mogą się różnić w zależności od osoby. Na przykład, niektórzy ludzie opisują ból pleców spowodowany zawałem serca jako uczucie, jakby wokół nich zawiązywano linę. Możesz również odczuwać silny ucisk na plecach. W każdym razie, jeśli uważasz, że doświadczasz któregoś z tych mniej oczywistych objawów zawału serca, nie ignoruj ich.

 1. Trudności z oddychaniem i zawroty głowy

Jeśli czujesz się tak, jakbyś właśnie przebiegł maraton, ale tylko wszedłeś po schodach, może to być znak, że Twoje serce nie jest w stanie pompować krwi do reszty ciała. Duszność może występować z bólem w klatce piersiowej lub bez niego i jest częstym objawem cichego zawału serca.

Możesz również odczuwać zawroty głowy lub światłowstręt – możliwe, że możesz zemdleć. Chociaż może się to przytrafić zarówno mężczyznom, jak i kobietom, duszność występuje częściej u kobiet.

Jeśli masz problemy z zadaniami, które wcześniej nie sprawiały ci trudności, takimi jak ścielenie łóżka czy spacer z psem, upewnij się, że to sprawdzisz, na wypadek gdyby był to subtelny objaw ataku serca.

 1. Nudności i zimne poty

Obudzenie się zlanym zimnym potem, mdłości i wymioty mogą być objawami grypy, ale mogą też być oznakami cichego zawału serca.

Możesz wiedzieć, jak wygląda grypa, ponieważ już kiedyś ją przechodziłeś, ale jeśli przeczucie podpowiada Ci, że te grypopodobne objawy to coś poważniejszego, posłuchaj. Nie zwalaj tych objawów na grypę, stres lub po prostu złe samopoczucie – mogą one być o wiele poważniejsze.

Radzenie sobie ze stresem i niepokojem

Stres to uczucie bycia pod zbyt dużą presją psychiczną lub emocjonalną, z którą nie można sobie poradzić. Stres może wpływać na to, jak się czujesz, myślisz, zachowujesz i jak funkcjonuje twoje ciało. Typowe objawy stresu to trudności z koncentracją, problemy ze snem, utrata apetytu, pocenie się, bóle głowy, napięcie mięśni, ból lub zawroty głowy.

Stres nie zawsze jest czymś złym, ponieważ powoduje przypływ adrenaliny w krwiobiegu, która uwolniona pomaga ci radzić sobie z presją lub zagrożeniami. Po ich ustąpieniu poziom stresu zwykle wraca do normy. Jeśli jednak stale żyjesz w stresie, może się okazać, że przyjmujesz niezdrowe metody radzenia sobie z nim, takie jak palenie papierosów, picie alkoholu, złe odżywianie się i brak czasu na ćwiczenia fizyczne.

Jednym z objawów wielu schorzeń klatki piersiowej jest duszność. Ponieważ duszność ta nie jest związana z wysiłkiem fizycznym, często odczuwana jest jako wymykająca się spod kontroli, a w ciężkich przypadkach powoduje niepokój, a czasem uczucie paniki.

Niestety, te niespokojne i paniczne uczucia zwykle pogarszają stan bezdechu, co z kolei zwiększa niepokój. Można nauczyć się kontrolować swoje uczucia stresu i niepokoju. Przejęcie kontroli nad bezdechem i nauczenie się, jak radzić sobie z lękiem i atakami paniki, pomoże w pełni korzystać z życia.

przyczyny bólu serca

Rozpoznawanie stresu i niepokoju

Stres i niepokój mogą wpływać na ludzi na wiele różnych sposobów, fizycznie, emocjonalnie i na sposób zachowania. Zrozumienie, co wyzwala stres i jakie są jego objawy, jest ważne, by móc sobie z nim poradzić.

Kontrolowanie stresu i niepokoju

Nauczenie się, jak radzić sobie z tymi uczuciami, da ci siłę do kontrolowania bardzo nieprzyjemnych objawów i pomoże ci poradzić sobie z tym, co faktycznie się dzieje. Istnieją pewne techniki, których można się nauczyć, a które po przećwiczeniu pomogą Ci radzić sobie z każdą sytuacją, która wywołuje u Ciebie niepokój lub stres:

 • Naucz się rozmawiać z paniką, koncentrując się na tym, jak naprawdę się czujesz, a nie jak sobie wyobrażasz, że się poczujesz.
 • Zastąp negatywne myśli pozytywnymi obrazami tego, że wszystko robisz bez problemu.
 • Staraj się pamiętać, że większość rzeczy nie jest tak zła, jak Ci się wydaje.
 • Naucz się kontrolować swój oddech, aby nie oddychać zbyt szybko (hiperwentylacja) i ćwicz kontrolę oddechu. Pomaga liczenie tysiąca, dwóch tysięcy, trzech tysięcy.
 • Naucz się i praktykuj technikę relaksacyjną.
 • Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zmniejszeniu poczucia stresu.
 • Porozmawianie o problemie z kimś, komu ufasz

Dodaj komentarz