Budownictwo modułowe – wady i zalety

Budownictwo modułowe – wady i zalety

Budowane obiekty muszą zawsze spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa – jednak oprócz tej kwestii, oprócz funkcjonalności budynku, coraz częściej istotne jest także tempo budowy. Tradycyjne budownictwo nie miało pod tym względem zachwycających rezultatów – budowa dużego obiektu często trwa nawet kilka lat.

Czy budownictwo modułowe to branża dla nas?

Nic więc dziwnego, że inwestorzy zaczęli poszukiwać rozwiązań, które przyspieszyłyby ten proces, oczywiście bez strat na jakości. Na całym świecie – także więc i w Polsce – popularność zaczęło zyskiwać budownictwo modułowe. U nas nie jest to jednak jeszcze dobrze rozwinięta gałąź budownictwa, możemy więc zastanawiać się, czy otworzenie własnego biznesu polegającego na budowie obiektów prefabrykowanych, jest przyszłościowe i przyniesie nam zyski. Nowości mogą być przyjmowane w społeczeństwie na dwa sposoby – oczywiście albo z pełnym entuzjazmem, albo wręcz przeciwnie. Jeśli pomysł jest innowacyjny i ma w sobie potencjał, wówczas więcej osób się tym zainteresuje. Tak jest właśnie jeżeli chodzi o budownictwo modułowe w Polsce. Prefabrykaty umożliwiają uzyskanie atrakcyjnych wizualnie obiektów, a przy tym projektanci mogą wykazać się kreatywnymi pomysłami – moduły dają bowiem wiele możliwości architektonicznych. Z pewnością jeśli posiadamy własną firmę budowlaną i chcemy zyskać nowych klientów, warto zastanowić się nad tym, czy nie zdobyć nowych kwalifikacji w zakresie budownictwa modułowego.

Konkurencja w tej branży nie jest jeszcze duża. Jeśli zgłosimy się na przetargi, jest duża szansa, że to właśnie my wygramy – większość inwestorów ceni szybką realizację projektu, a dzięki budownictwu modułowego jest to jak najbardziej możliwe. Oczywiście jeśli trafimy na osoby, które podążają za trendami i które nie skojarzą budownictwa modułowego z tanimi kontenerami i barakami, jakie można często spotkać na budowie. To przecież zupełnie coś innego, zupełnie inna jakość! Budynki modułowe mogą być zamieszkiwane, a komfort w nich jest identyczny z wygodą, jaką dają nam tradycyjne obiekty. Decydując się na obiekty prefabrykowane, możemy liczyć na trwałość i wytrzymałość obiektów – to dlatego, że elementy poddawane są kontroli na każdym z etapów produkcji oraz montażu. Konieczne jest też sprawdzenie, czy wykonany budynek jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne.

Wszystko to dzieje się, zanim obiekt zostanie oddany do użytku. Dlatego inwestor ma zawsze pewność, że prefabrykowany budynek odznacza się najwyższą jakością i może być bezpiecznie eksploatowany. Wygląda na to, że budownictwo modułowe w Polsce ma swoją przyszłość.

Dodaj komentarz