Jak należy dbać o buty?

Jak należy dbać o buty?

Chociaż to pierwsza myśl, która przychodzi do głowy – trudne warunki wcale nie zmuszają do siedzenia w domu. Treningi przeprowadzane w deszczu są również efektywne. Dla wielu to także źródło dodatkowej radości. Dlatego tak często można spotkać biegaczy, którym warunki pogodowe nie są straszne. Odpowiednie przygotowanie zapewnia ochronę przed każdym niebezpieczeństwem!

Przed biegami w deszczu oraz bezpośrednio po nim, warto pamiętać o kilku kwestiach. Należy odpowiednio dobrać strój, rozgrzać się w domu a także zabezpieczyć elektronikę. Kwestia stroju wysuwa się na czołowy plan. Odzież powinna zabezpieczyć przed wiatrem, zapewnić komfort oraz być stosunkowo lekka. Po treningu, buty do biegania należy wysuszyć.

Pranie obuwia

Chociaż to częsta myśl, nie powinno się prać butów zbyt często. Biegowe obuwie ma swoje właściwości – nie jest też w żadnym wypadku przeznaczone do wizytowych spotkań. Dlatego też przemoczone buty należy tylko i wyłącznie wysuszyć. Zbyt częste ,,czyszczenie”, skutecznie obniża właściwości użytkowe. Możliwe staje się tutaj skurczenie obuwia, zmniejszenie wytrzymałości siateczki czy też utrata elastyczności cholewki.

Mało zabrudzony sprzęt, warto wyczyścić na sucho. Używanie pralki po każdym biegu w terenie, skutecznie obniży komfort użytkowania butów. Skuteczną metodą do czyszczenia, może okazać się użycie szczotki oraz uprzednie wytrzepanie obuwia. Należy pamiętać, aby drugiej czynności nie wykonywać pod żadnym pozorem bezpośrednio nad podłogą.

Gdy nasz but w dużym procencie został pokryty podeszczowym błotem – procesu pielęgnacji dokonuje się w umywalce. Dodatkowo, korzysta się ze szczotki (można użyć tej do czyszczenia na sucho). Płukanka obuwia odbywa się po uprzednim wyjęciu wkładki ze środka. Po nalaniu wody do wnętrza, należy poruszać pulsacyjnie siateczką. Dzięki temu, brud z wnętrza zostanie usunięty. Jest to nadal mało inwazyjna metoda czyszczenia.

Odpowiednie obuwie

Buty zakupione w sklepie specjalistycznym, będą w znacznie większym stopniu odporne na szkodliwe skutki konserwacji (kurczenie się czy też utratę elastyczności). Dlatego też, warto zastanowić się przy zakupie, nad ich ogólnymi właściwościami.

Świadome wybory wpływają na radość z użytkowania. Jeżeli naszym celem jest zakup w sieci, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat obuwia a także ufać sprawdzonym sklepom.

Pranie w pralce butów to ostateczność. Czasami jednak, warto wybrać tę metodę. Przed włożeniem obuwia do pralki, należy przeczytać uważnie metkę. Znajdzie się tam informacja o warunkach oraz możliwości prania danego modelu.

Dodaj komentarz