Palarnia kawy Warszawa – z której palarni warto zamawiać kawę do biura lub do domu?

Palarnia kawy Warszawa – z której palarni warto zamawiać kawę do biura lub do domu?

Kawa towarzyszy człowiekowi już od XI stulecia, kiedy to o jej właściwościach przekonali się Persowie. Dziś często nie wyobrażamy sobie bez niej poranka. Jednak to jaki on będzie, zależy nie tylko od rodzaju wypitego napoju, ale przede wszystkim od sposobu palenia ziaren, ich smaku i aromatu. Jak znaleźć palarnię kawy w Warszawie, z którą obowiązki domowe lub praca w biurze zamienią się w prawdziwą przyjemność?

Palarnia kawy Warszawa – wypalanie na miejscu

Pierwszą, niezwykle istotną kwestią decydującą o jakości kawy, jest proces jej wypalania. Aromat oraz smak najlepiej oddające charakter kawy uzyskuje się tylko ze świeżych ziaren, które palone są na miejscu. Palarnia kawy Warszawa stawiając na najwyższą jakość oferowanych kaw, wypala je na miejscu w piecach rzemieślniczych, wybierając tylko najlepsze ziarna. Pozwala to na zachowanie jej najlepszych właściwości, nieosiągalnych żadną inną metodą.

Segment Specialty – najwyższa jakość

Najpopularniejszą kawą dostępną na sklepowych półkach jest kawa przemysłowa. Można porównać ją do swego rodzaju sieciowych sklepów, oferujących popularne produkty o właściwościach spełniających wymagania wielu klientów. Z biegiem lat rynek kawy przechodzi jednak rewolucję i zmieniają się nie tylko gusta oraz oczekiwania co do jakości kawy, ale też świadomość. Powoduje to coraz większą popularyzację kawy z najwyższej półki – segmentu Specialty. Palarnia kawy Warszawa  posiada w swojej ofercie szeroki wybór kaw właśnie z tego unikalnego segmentu. Z czego wynika jego unikalność? Kawa Specialty to kawa najwyższej możliwej jakości, na każdym etapie jej przygotowania. Są to kawy pochodzące najczęściej z tego samego obszaru, a czasem nawet z jednej farmy, zbierane przez wykwalifikowanych specjalistów i palone przez najlepszych roasterów.

Oferowane w palarni kawy w Warszawie ziarna, aby uzyskać miano Specialty, musiały przejść kwalifikację przez Stowarzyszenie Kaw Specialty (SCA). Podczas oceny przez SCA badane są nie tylko takie parametry kawy jak jej aromat czy smak, ale nawet jakość wody wykorzystywanej na plantacji, z której ziarna zostały zebrane. Aby kawa została zaliczona do grona Specialty, w klasyfikacji składającej się z 100 punktów, musi ich otrzymać co najmniej 80.

Palarnia kawy w Warszawie – wygoda i wybór

Palarnia kawy Warszawa to nie tylko sklep, w którym oferowana jest najwyższej jakości kawa Specialty dostępna na internetowe zamówienie. To również możliwość subskrypcji do dowolnego miejsca w Polsce, co jest rozwiązaniem szczególnie chętnie wybieranym przez firmy z uwagi na znaczną oszczędność czasu, którego nie trzeba już każdego miesiąca przeznaczać na wybór gatunku i złożenie kolejnego zamówienia.

Gusta są tak różne, że wybitna kawa może oznaczać dla różnych osób zupełnie inne produkty. Kawa uprawiana i zbierana w każdym regionie świata osiąga zupełnie inny smak i aromat. Dlatego w palarni kawy w Warszawie otrzymać można najwyższej jakości kawę z uznanych światowych farm – zarówno do użytku przez amatora, jak i profesjonalnego baristę.

 

Dodaj komentarz