Pomysły na przyjęcie komunijne

Pomysły na przyjęcie komunijne

Pierwsza Komunia Święta to bardzo ważne wydarzenie w życiu dziecka. W starożytności komunia święta po raz pierwszy była udzielana w trakcie chrztu. Można więc powiedzieć, że te dwa sakramenty były ze sobą połączone. Z czasem praktyka ta zaczęła się rozdzielać i obecnie do I Komunii Świętej przystępują dzieci uczęszczające do trzeciej klasy szkoły podstawowej. Do tego dnia dzieci przygotowują się cały rok. Coraz częściej stawia się także na większe uczestnictwo rodziców. Dzień Pierwszej Komunii Świętej obchodzony jest w sposób uroczysty. Najpierw odbywa się Msza Święta, na której dzieci po raz pierwszy przyjmują komunię, która w wierze chrześcijańskiej symbolizuje ciało i krew Chrystusa. 

W kulturze przyjęło się także późniejsze celebrowanie Pierwszej Komunii Świętej wraz z rodziną i przyjaciółmi. Istotną rolę odgrywają rodzice chrzestni, którzy podczas chrztu zostali wybrani na przewodników duchowych dziecka. Przyjęcie komunijne to jednak przede wszystkim dziecko. To właśnie na nim skupia się cała uwaga i dlatego też przyjęcie z okazji przyjęcia I Komunii Świętej powinno być dla dziecka komfortowe i przyjemne. 

Komunijny kącik zabaw 

Na przyjęcie komunijne przychodzą nie tylko dorośli, ale także dzieci. Z tego powodu warto zorganizować dla nich kącik zabaw. Możesz przygotować stół z kolorowankami, rysunkami, koralikami i wyklejankami. Jeśli organizujemy przyjęcie w domu, to postarajmy się o wydzielenie osobnego miejsca na stolik lub inną przestrzeń. Natomiast jeśli wynajmujemy salę, to warto poprosić właściciela o wygospodarowanie kawałka miejsca na kącik zabaw dla dzieci. 

Dekoracje na I Komunię Świętą

Komunia Święta utożsamiana jest z kolorem białym. Jest to symbol czystości i zwycięstwa, “czynów sprawiedliwych”. Dlatego też warto kolor biały wykorzystać jako motyw przewodni. Jednak żeby nie było mdło, to można postawić na wzorzyste serwetki z nadrukowanym motywem komunijnym. Dekoracje na I Komunię Świętą możesz uzupełnić o upominki dla gości. Mogą to być kartki z podziękowaniem wykonane własnoręcznie przez dziecko, lub coś słodkiego. Pudełeczko z upominkiem połóż na talerzu, tak żeby już na wejściu gościom podziękować za ich udział w tym ważnym dniu. 

Wynajęta sala czy mieszkanie?

Przyjęcia komunijne bardzo często organizowane są w wynajętych salach lub restauracjach. Jest to dobre rozwiązania dla osób, które mają małe mieszkanie i długą listę gości. Jeśli jednak nie chcemy nadwyrężać naszego budżetu, a skupić się na doznaniach duchowych, o które w tym dniu chodzi, to przyjęcie warto zorganizować w domu.

Dodaj komentarz