Przyczyny dlaczego psy saneczkują

Przyczyny dlaczego psy saneczkują

Jeśli masz psa, na pewno widziałeś to kilkukrotnie. W tym artykule omówimy najczęstsze przyczyny, jak zdefiniujemy podstawowy problem oraz niektóre kroki, które można podjąć, aby temu zapobiec.

Dlaczego psy ciągną swoje tyłki po podłodze?

Czy zauważyłeś, że Twój pies ciągnie tyłek po podłodze lub trawie? Jest to dość powszechnym zachowaniem u psów, które mogą mieć różne przyczyny. Psy przeciągają tyłek po podłodze z powodu podrażnienia, a przyczyną tego podrażnienia jest stan zapalny lub infekcja. Najczęstsze przyczyny podrażnienia odbytu u psów to:

-Problemy z gruczołem odbytu
-Tasiemce
-Nadmiar kału
-Alergie

Obserwowanie jak pies ciągnie swój tyłek po podłodze czy trawie, nie jest jednym z najprzyjemniejszych widoków – robią to, ponieważ jest to nieprzyjemne. Dowiedzenie się, co powoduje podrażnienie, może być trudne, ale kiedy to zrobisz, będziesz w stanie złagodzić ich dyskomfort. 

Problemy z gruczołem analnym mogą powodować podrażnienie 

Przepełnienie gruczołów odbytu (zwanych również workami odbytu) jest najczęstszym powodem, dla którego psy skrobią sobie tyłki po podłodze. Nie jest to najprzyjemniejszy temat do rozmowy, ale problemy z gruczołem odbytu są dość powszechne i dotyczą wielu zwierząt domowych.

Gruczoły odbytowe to para woreczków zlokalizowanych po obu stronach odbytu psa. Worki są wyłożone gruczołami olejowymi i potowymi, a wydzielany przez nich płyn jest dość ostry. Jednym z pierwszych symptomów, które psy wykazują, gdy zostaje podrażniony worek odbytu, jest skrobanie tyłkami na podłodze.

Niektóre psy są podatne na uderzenia w gruczoły odbytu, często z powodu gęstszego płynu, który nie jest w stanie przedostać się na zewnątrz. Może to prowadzić do zakażenia worka i spowodowania dużego bólu i podrażnienia, a pozostawienie go bez opieki może wymagać operacji w celu naprawy.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies może mieć problem z gruczołem odbytu, skonsultuj się z weterynarzem. Technicznie możesz samodzielnie opróżnić gruczoły odbytowe swojego psa, ale jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, lekarz weterynarii nauczy Cię, jak wykonać tę procedurę. Mogą również sprawdzić, czy nie występują inne podstawowe problemy.

Tasiemce mogą powodować, że psy ciągną swoje pośladki po ziemi

Innym częstym powodem, dla którego psy ciągną swoje tyłki po ziemi, są tasiemce. Tasiemce są nabywane przez spożycie zainfekowanego żywiciela, a jeśli chodzi o psy, zwykle jest to pchła.

Jednym z objawów robaków taśmowych jest przesuwanie tyłka po podłodze z powodu podrażnienia, jakie segmenty tasiemca powodują w tym obszarze. Robaki dojrzewają w jelitach psa, a segmenty tasiemca mogą powodować podrażnienie, gdy wychodzą przez odbyt twojego psa. Segmenty są małe, ale po dokładnym zbadaniu możesz je dostrzec wokół tylnej części psa (wyglądają jak małe białe lub złote kawałki ryżu). 

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma tasiemce, skonsultuj się z weterynarzem. Po postawieniu właściwej diagnozy mogą przepisać leczenie odrobaczające.

Nadmiar kału może spowodować, że Twój pies zacznie ciągnąć tyłek po ziemi

Nadmiar odchodów, które utknęły wokół tylnej części psa, to kolejny powód, dla którego psy ciągną swoje tyłki po ziemi. Kał, który utknie lub zwisa z sierści otaczającej odbyt twojego psa, może spowodować, że pies zetrze swój tyłek na podłodze, aby go uwolnić.

U psów długowłosych może to stać się stanem przewlekłym, a zapobieganie jest najlepszą metodą leczenia. Jeśli włosy wokół pośladków psa zostaną przycięte, znacznie mniej prawdopodobne jest, że utknął we włosach.

Alergie mogą powodować podrażnienia

Reakcje alergiczne na pokarm, pchły lub inne substancje środowiskowe mogą powodować wiele podrażnień – w tym na tył psa. Niektóre z najczęstszych alergii to:
-Jedzenie
-Pchły
-Dym papierosowy
-Pyłki
-Zarodniki pleśni
-Leki

Niektóre alergie mogą być łatwe do zidentyfikowania – takie jak zmiana diety lub zaraza pcheł – ale inne, takie jak substancje środowiskowe, takie jak kurz lub pyłki, mogą być trudniejsze. Jeśli uważasz, że Twój pies może mieć alergię, ale nie jesteś pewien, co ją powoduje, skonsultuj się z weterynarzem, aby dowiedzieć się, co powoduje alergię u Twojego psa. 

Jak ograniczyć podrażnienie u psa

Chociaż samo jeżdżenie po podłodze tyłkiem nie jest nagłym wypadkiem medycznym, jest to zachowanie, które wymaga zbadania. Jeśli nie sprawdzisz o co chodzi, pies będzie kontynuował szuranie tyłkiem. 

Jeśli nie możesz dowiedzieć się, co powoduje rozdrażnienie tylnej części psa, czas skonsultować się z weterynarzem.

Dodaj komentarz