Skutki uboczne nadmiaru kofeiny

Skutki uboczne nadmiaru kofeiny

Kofeina jest bardzo powszechnym środkiem pobudzającym. Pomaga walczyć z sennością i dodaje energii. Związek ten występuje naturalnie w roślinach, w tym w ziarnach kawy czy herbacie, a jego sztuczna forma dodawana jest do różnego rodzaju lekarstw (zwłaszcza przeciwbólowych) i napojów energetycznych. Zbyt duża dawka kofeiny może jednak stanowić zagrożenie dla zdrowia – od stanów lękowych i problemów ze snem po znacznie poważniejsze zaburzenia. Kofeina jest najczęściej spożywanym psychostymulantem na świecie. Dzięki temu, że jest rozpuszczalna w wodzie, organizm wchłania ją bardzo szybko. W mgnieniu oka dociera do krwiobiegu. Wykazuje przy tym silne działanie uzależniające, co sprawia, że staje się niebezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dla nastolatków. Powszechne skutki uboczne są raczej łagodne, jednak w dłuższym okresie czasu mogą prowadzić do poważnych schorzeń.

Zaburzenia pracy żołądka

Kwasy obecne w kofeinie stymulują żołądek do produkcji jeszcze większej ilości kwasu. Może to prowadzić do zaostrzenia refluksu żołądkowo – przełykowego. Nadmiar kofeiny może również powodować nudności, biegunkę, skurcze żołądka i wzdęcia. Osoby z problemami żołądkowymi powinny być bardzo ostrożne przyjmując kofeinę. Dwie filiżanki kawy dziennie to maksimum, na które mogą sobie pozwolić.

Bezsenność

Bezsenność to zaburzenie, które powoduje problemy z zasypianiem i jakością samego snu. W efekcie towarzyszą mu inne objawy fizyczne, takie jak uczucie zmęczenia czy ból głowy. Bezsenność jest często spotykana u osób, które spożywają duże ilości kofeiny. Aby uniknąć tego problemu najlepiej zrezygnować ze spożywania przed snem napojów zawierających kofeinę, a także ograniczyć jej ilość spożywaną w ciągu dnia.

Wysokie ciśnienie

Kofeina na krótki czas podnosi ciśnienie krwi. Może również powodować nieregularny rytm serca. Co prawda nie ma naukowych dowodów na związek spożywania kofeiny z ryzykiem wystąpienia nadciśnienia, jednak osoby które już się z nim borykają powinny być szczególnie ostrożne. Badania wykazały bowiem, że osoby w wieku 18 – 35 lat z łagodnym nadciśnieniem, które spożywają cztery filiżanki kawy dziennie, są czterokrotnie bardziej narażone na ryzyko zawału serca niż osoby spożywające maksymalnie dwie filiżanki kawy.

Ryzyko osteoporozy

Spożywanie kofeiny w dużych ilościach zwiększa ryzyko osteoporozy. Zaburza ona wchłanianie wapnia, powodując rozrzedzenie struktury kości – osteoporozę. Z tego względu osoby z niedobórem wapnia powinny unikać kofeiny.

Halucynacje

Zbyt duże dawki kofeiny mogą wywoływać halucynacje. Efekt ten jest spotykany zwłaszcza u osób spożywających powyżej siedmiu filiżanek kawy dziennie. W skrajnych przypadkach tak duża porcja kofeiny może prowadzić do występowania napadów padaczkowych, a nawet do śmierci.

Bezpieczna dawka kofeiny

Kofeina zajmuje ważne miejsce w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie. Mimo niewątpliwie pozytywnego efektu jakim jest pobudzenie i zastrzyk energii po jej spożyciu, nie należy zapominać że jest ona również silnie uzależniająca. Efekty uboczne jej nadmiaru mogą się różnić w zależności od danego organizmu. Jednak występujące już jednostki chorobowe mogą znacznie zwiększyć jej negatywny wpływ. Nie przekraczając zalecanej dawki dziennej kofeiny można tego uniknąć. Zdrowa dorosła osoba może spożywać do 400 mg kofeiny dziennie, nie martwiąc się o skutki uboczne. Granica ta zależy jednak od stanu zdrowia oraz przyjmowanych leków. Dla nastolatków bezpieczna porcja wynosi do 100 mg kofeiny dziennie. Natomiast dzieci powinny jej całkowicie unikać.

Dodaj komentarz