Zapalenie ucha u dziecka

Zapalenie ucha u dziecka

Zapalenie ucha u dziecka to jedna z częstszych chorób, która dotyka aż 50-85 % maluchów. Najwięcej zachorowań występuje pomiędzy 6, a 18 miesiącem życia dziecka. Do zapalenia dochodzi w sposób nagły, obejmując przede wszystkim błonę śluzową oraz struktury ucha środkowego. Choroba może mieć charakter nawracający bądź przyjmować postać przewlekłą, o ile nie zostanie całkowicie wyleczona. Co więc warto wiedzieć na temat zapalenia ucha u dziecka?

Przyczyny i symptomy

Do choroby w większości przypadków dochodzi na wskutek rozprzestrzeniania się wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Wystąpieniu tego schorzenia sprzyjają takie czynniki jak niedojrzały układ odpornościowy, alergie, refluks żołądkowo- przełykowy, alergie czy przeziębienia.

Zapalenie ucha u dziecka objawia się charakterystycznymi dolegliwościami, do których zaliczamy: silny ból ucha, ból głowy, szumy uszne czy problemy ze słuchem. Sprawa jest nieco ułatwiona jeśli dziecko jest nieco starsze i jest w stanie przekazać nam wszystkie informacje na temat dolegliwości. Jednakże co w przypadku maluchów, które nie potrafią jeszcze mówić?

W przypadku małych dzieci objawy są niespecyficzne. Choroba może objawiać się ogólnym rozdrażnieniem, płaczem czy też brakiem apetytu. Dość często występuje także gorączka. Nieraz u dziecka pojawiają się wymioty bądź biegunka. Krótko mówiąc, w przypadku niemowlaków objawy nie muszą być jednoznaczne. U małych dzieci połączenie brzuch-ucho jest całkowicie zrozumiałe.

Rozpoznawanie choroby

Jeśli u naszego dziecka będą występować niepokojące objawy i ulegają one nasileniu warto skorzystać z pomocy specjalisty. Pediatra wnikliwie i bardzo dokładnie przebada dziecko i przeprowadzi wywiad. W przypadku zapalenia ucha najważniejszym badaniem jest otoskopia. Otoskop, czyli narzędzie do przeprowadzenia badania pozwoli bezboleśnie stwierdzić w jakim stanie znajduje się przewód słuchowy oraz oceni stan błony bębenkowej.

Leczenie zapalenia

Sposób leczenia jest w dużej mierze zależny od wieku dziecka. W przypadku poniżej 6 miesiąca życia zalecane jest zastosowanie antybiotyku. W przypadku starszych dzieci o łagodnym przebiegu schorzenia zaleca się postawę wyczekującą. Jej głównym założeniem jest oczekiwanie poprawy w ciągu 24-48 godzin. Przez ten czas podaje się leki przeciwbólowe. W przypadku braku poprawy, konieczne jest włączenie antybiotyku. Pierwszym wyborem powinna być amoksycylina, którą zaleca się podawać przez okres 7-10 dni.

Kiedy konieczna jest hospitalizacja ?

Zapalenie ucha u dziecka w większości przypadków nie wymaga hospitalizacji. Są jednak pewne wyjątki. Hospitalizację zaleca się w przypadku braku poprawy ogólnego stanu zdrowia, gdy utrzymuje się gorączka bądź biegunka. Może wówczas dojść do odwodnienia, na co trzeba być szczególnie wyczulonym. Pobyt w szpitalu wskazany jest także, gdy pojawi się zaczerwienienie oraz bolesność za małżowiną uszną bądź dojdzie do asymetrii twarzy, po czym można wnioskować, że mogło dojść do powikłań wewnątrzczaszkowych.

Dodaj komentarz