Jakie dodatki wybrać do alby komunijnej?

Jakie dodatki wybrać do alby komunijnej?

Jeśli chodzi o cały ubiór komunijny, to niewątpliwie najbardziej istotna jest alba (bądź też, w zależności od osobistych preferencji i zasad panujących w danej parafii, sukienka lub garnitur), ale nie jest ona jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać. Żeby całość ładnie wyglądała, należy wyposażyć dziecko również w pewne akcesoria. Pojawia się w związku z tym pytanie: jakie dodatki wybrać do alby komunijnej? Odpowiadamy!

Podstawowe dodatki do alby

Tradycyjne alby komunijne w przypadku dziewczynek warto uzupełnić ładnym, ale jednocześnie skromnym wiankiem. Musimy pamiętać, że jest to uroczystość religijna, tak więc ubiór powinien być elegancki i schludny, ale nie krzykliwy. Poza wiankiem warto również zainwestować w małą ozdobną torebkę, w której dziecko będzie mogło przenosić najważniejsze przedmioty.

Kolejne istotne dodatki, o których moglibyśmy w pierwszej kolejności nie pomyśleć, to okapniki komunijne, a także rękawiczki, rajstopy czy różaniec (do którego można, ale nie trzeba dokupić eleganckie etui). Większość akcesoriów jest zazwyczaj sprzedawana w kolorze białym. Warto poszczególne elementy stroju dobrać za jednym razem, tak, aby wszystkie dobrze do siebie pasowały. Jeśli nie możemy sobie pozwolić finansowo, aby od razu je wszystkie zakupić, możemy po prostu zapisać część z nich w zakładkach i powrócić do nich, kiedy będziemy posiadali potrzebne środki.

Rzeczą niezbędną, która przez wielu także jest klasyfikowana jako dodatek, są oczywiście buty. W przypadku dziewczynek z reguły wybiera się białe buty na niewielkim lub płaskim obcasie, w przypadku chłopców częstym wyborem są eleganckie lakierki, zazwyczaj w kolorze czarnym lub granatowym, ale niektórzy decydują się na buty białe.

Co wybrać – albę czy coś bardziej nowoczesnego?

W niektórych parafiach nie ma obowiązku zakładania na komunię alby, a można zamiast tego ubrać dziecko w coś bardziej nowoczesnego, a więc na przykład garnitur lub sukienkę. Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze. Wszystko zależy od tego, jakie my mamy preferencje, a także oczywiście od tego, co sądzi dziecko. To ono spędzi w danym stroju kilka godzin, więc powinno mieć pewien wkład w jego wybór, tak, aby dobrze się w nim czuło.

Sukienki i garnitury są bardziej uniwersalne i przydadzą się nieraz już po komunii, ale z kolei alby są bardziej tradycyjne i nadają uroczystości większej powagi. Jednoznacznie kojarzone są właśnie z pierwszą komunią. Jednak trzeba zauważyć, że użyjemy alby zapewne jedynie raz, a później będziemy musieli ją sprzedać lub komuś przekazać. Nie jest to więc najbardziej praktyczne rozwiązanie, szczególnie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

Dodaj komentarz